Dnes je 30.06.2022

Slovenské financie, stúpanie cien je výrazné

Slovenské financie, ceny stále výrazné stúpajú.

Slovenské financie, ceny stále výrazne stúpajú, odhad priemernej miery inflácie pre tento rok na 10,5% s predpokladom istého upokojovania v druhej polovici roka. Očakáva sa určité sprehľadnenie situácie na svetových trhoch, čo by mohlo pomôcť nielen k upokojeniu rastu cien, ale aj väčšej predvídateľnosti v podnikateľskom prostredí a tým povzbudiť ekonomickú aktivitu. Neistota stále ostáva výrazná.

Medzimesačne bol rast cien opäť hnaný cenami potravín, ktoré prispeli necelou polovicou k rastu inflácie, a to najmä cez mäso, mliečne a cereálne výrobky. Miera inflácie bola v máji na odnote  12,6%. Na Slovensku stále výrazne stúpajú ceny.

Maloobchodné tržby v apríli v súlade s očakávaniami medziročne vzrástli o 9,5%. Medziročná dynamika rastu sa postupne zmierňuje. Medzimesačne došlo pri sezónne očistených údajoch k negatívnemu vývoju o 1,5%. Dáta naznačujú, že postupné spomalenie stúpania výkonu maloobchodu malo pokračovať aj v mesiaci máj, čo môže byť do istej miery spojené aj s určitým predzásobením v predchádzajúcich mesiacoch v očakávaní stúpajúcich cien.

Čítajte aj:

Slovenské ceny potravín výrazne stúpajú

 

 

zdroj slsp

foto ilustračné

 

 

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách Koronavírus na Slovensku

-news-
21. 06. 2022


comments powered by Disqus