Dnes je 20.09.2021

Slovenské mzdy stúpli viac ako sa očakávalo

Slovenské mzdy stúpli nad očakávania, aj keď to na prvý pohľad tak nevyzerá.

Na Slovensku stúpali mzdy nad očakávania analytikov, keď v nominálnom vyjadrení rástli o viac než 10%medziročne, v reálnom vyjadrení to bolo približne 8%. Zásadným dôvodom bola nízka úroveň miezd v druhom štvrťroku minulého roka, ku ktorému výšku miezd porovnávame, bola výrazne ovplyvnená  začiatkom pandémie a ekonomickí aktéri sa učili v tomto novom prostredí fungovať. Množstvo firiem malo odstavenú výrobu, časť zamestnancov ostávala doma kvôli pandémii a čerpali PNky či OČRky, čo im znižovalo ich príjmy. To sa odrazilo aj na tom, že v druhom štvrťroku 2020 prvýkrát v ére samostatnej republiky priemerné zárobky poklesli jemne cez jedno percento.

Okrem toho fungovala ekonomika v druhom kvartáli napriek pandémii relatívne dobre, firmy a zamestnanci sa takpovediac naučili fungovať za súčasných podmienok, čo prinieslo aj menej absencií, viac nadčasov, zmien a to sa následne odzrkadlilo aj na mzdách.

V priemere predpokladáme na tento rok rast nominálnych miezd o necelých 5% a jemne cez 2% v reálnom vyjadrení. Karty môže ešte zamiešať tretia vlna pandémie či čipová kríza, práve preto je stále na Slovensku dôležitá zodpovednosť.

Čítajte aj:

Koalícia má stále svoje problémy a ako sa darí opozícii?

 

 

zdroj slsp

foto ilustračné

 

 

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách Koronavírus na Slovensku

-news-
14. 09. 2021


comments powered by Disqus