Dnes je 17.05.2022

Slovenské verejné financie, nakupuje sa viac

Na Slovensku sa uvoľnili opatrenia a nakupuje sa viac.

Slovenské verejné financie sú ovplyvnené situáciou. Uvoľnili sa opatrenia a začalo sa viac nakupovať. Maloobchodné tržby vo februári vzrástli medziročne o 14,5%, vplyv na tento nárast mali obmedzenia mobility cez druhú vlnu epidémie.

Začína sa zvýrazňovať opatrnosť spotrebiteľov,  dochádza k celkovému utlmeniu reálnej spotreby domácností v dôsledku silnejšieho rastu cien. Predpokladá sa, že medziročná miera inflácie bude akcelerovať nad úroveň 10,5%. Uvoľnenie opatrení vo väčšine krajín eurozóny prinieslo pozitívny impulz, okrem toho dochádzalo pred vypuknutím vojnového konfliktu k istému zvoľneniu napätia.

Medzimesačne ceny vzrástli o viac ako  1,5%, prispeli najmä ceny potravín. Ceny potravín a ostatných produktov sú za viac než polovicou medziročného cenového rastu. Spotrebiteľská atmosféra je dnes určovaná najmä súčasným dianím. Tieto správy ľudia vnímajú a vyhodnocujú. Spotrebiteľmi vnímané dopady sú tak najmä cez očakávané problémy v ekonomike a rast inflácie, čo ovplyvní aj ich rozpočty. Domácnosti  prehodnocujú svoje plány väčších nákupov, predpokladajú, že budú menej sporiť či vnímajú možnosť nezamestnanosti (hoci výrazne menej než napríklad v čase pandemických mesiacov). V nasledujúcich mesiacoch očakávame ešte jemný nárast medziročnej miery inflácie, dôsledku ďalšieho rastu cien potravín. Vrchol medziročného vyjadrenia inflácie by Slovensko malo dosiahnuť už v najbližších mesiacoch s postupným negatívnym vývojom po zvyšok roka,  čo v priemere prinesie celoročnú infláciu na úrovni približne 7%. Situáciu na Slovensku stále ovplyvní epidémia a  zodpovednosť.

Čítajte aj:

Uvoľňujeme opatrenia a zabúdame na opatrnosť

 

 

zdroj slsp

foto ilustračné

 

 

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách Koronavírus na Slovensku

-news-
11. 05. 2022


comments powered by Disqus