Dnes je 22.01.2022

Slovenskému obchodovaniu so zahraničím sa napriek epidémii darilo

Slovensko obchodovalo so zahraničím nad očakávania.

Slovenskému obchodovaniu so zahraničím sa darilo viac ako sa očakávalo. Priemyselná produkcia v novembri medziročne vzrástla o viac než 3,8%, medzimesačne došlo k nárastu o 3,5%. Dobrý výkon novembrového priemyslu naznačovali už dáta za zahraničný obchod.

Maloobchodné tržby v novembri v súlade s očakávaniami vzrástli o takmer 3,8%.  Je možné predpokladať, že ľudia poučení z predchádzajúcich vĺn a vedomí si zhoršovania pandemickej situácie radšej začali predvianočné nakupovanie v predstihu, čo sa v zásade aj vyplatilo. Dáta za platby klientov bánk ukazujú, že určitá časť spotrebiteľov sa presunula do online priestoru, z čoho profitujú internetové obchody a to najmä v čase, keď sa na trhu v jednom čase stretnú obmedzenia predaja v prevádzkach pred vianočnými sviatkami. V decembrových dátach očakávame ďalšie zvýraznenie tohto trendu v dôsledku prísnejších opatrení.

Miera inflácie ku koncu roka nabrala rýchlosť, poháňaná tradičnými faktormi, ktorých význam sa v závere roka ešte zvýrazňuje. Vyššie ceny sa budú prejavovať aj v cenovkách pre spotrebiteľov, najmä v oblasti priemyselných tovarov. Na druhej strane v posledných týždňoch pozorujeme pokles cien ropy na svetových trhoch, čo sa na pumpách prejavuje práve v týchto týždňoch a odrazí sa v decembrovej miere inflácie. Epidémia bude naďalej ovplyvňovať verejné financie  na Slovensku a ako postupuje očkovanie, objavujú sa rôzne druhý koronavírusu, ktoré zrejme spôsobia obmedzenia a opatrenia, ktoré ovplyvnia verejné financie na Slovensku.

Čítajte aj:

Koaličné naťahovanie času

 

 

zdroj slsp

foto ilustračné

 

 

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách Koronavírus na Slovensku

-news-
12. 01. 2022


comments powered by Disqus