Dnes je 18.07.2019

Slovenskí dôchodcovia opäť na okraji záujmu?

Slovenskí dôchodcovia to nikdy nemali ľahké, zo starobného dôchodku sa dá fungovať veľmi ťažko, budúci rok sa budú dôchodky „zvyšovať“.

Slovenskí dôchodcovia si budúci rok „prilepšia“, starobné dôchodky budú stúpať, konkrétnejšie, ak poberáte neskrátený starobný dôchodok nižší ako 334,7 €, prilepšíte si o celých 8,7 €. Ministerstvo práce túto valorizáciu prezentuje ako prevratnú zmenu, no v zásade hovoríme o mizivých číslach, ktoré dôchodcom nezabezpečia lepšie a dôstojnejšie životné podmienky.

Dôchodcovia sú teda opäť na okraji záujmu, ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny opäť nevymyslelo žiadne zmeny, ktoré by viac odrážali reálne životné potreby ľudí, ktorí chcú žiť a nie len prežívať. Je to akási nevďačnosť, na okraj záujmu sú vystavovaní aj ľudia, ktorí celé roky tvrdo pracovali a štátu odvádzali nemalé dane, či odvody.

Nevďačnosť podčiarkuje fakt, že okamžite, ako sa dostanú do dôchodkového veku, tak sa štát zmôže len na almužnu, ktorá im v ideálnych podmienkach vystačí na bežné výdavky. Z bežného dôchodkového príjmu si naši dôchodcovia po vyplatení všetkých nutností nedokážu navyše odložiť takmer nič (mnoho dôchodcov vôbec nič). Neočakávané výdavky sú teda pre týchto ľudí strašiakom, no žiaľ táto myšlienka nikoho zo zákonodarcov zatiaľ extrémne nenadchla.

Ani dievčatá a chlapcov v sociálnej strane, z ktorej pochádza aj šéf rezortu práce? Nie a z tejto strany neprichádza žiadna emócia, vedenie rezortu práce neurobilo za dlhé roky pre pozitívne zmeny v sociálnom systéme nič (túto vetu spomínam v každom článku, kde píšem o sociálnych veciach). Minister práce sa ani len nepokúsil iniciovať akékoľvek zmeny, ktoré by mali byť v prospech nie len starobných dôchodcov, ale ani opatrovateľov, opatrovaných, no neukázal sa ani v otázkach zneužívania sociálneho systému.

Zrejme na to nemá a tak pre istotu nič zásadné nerobí. Zákonná valorizácia dôchodkov nie je prejavom starostlivosti vlády o ľudí, je to maximálna nutnosť v maximálne obmedzenej miere. Takto sa štát nemôže správať k ľuďom, ktorí odpracovali dlhé roky. Ukazuje sa, že títo ľudia sa stále mimo záujem a bolo to tak nie len pri tomto vládnom zoskupení, no k výkonom sa „nevyhecovali“ ani ostatné garnitúry. Nie sú na to v štáte peniaze? Samozrejme, že sú, len ich prestaňme rozhadzovať nesprávnym spôsobom.

 

 

foto ilustračné

-Miroslav Vavra-
12. 08. 2018


comments powered by Disqus