Dnes je 22.01.2022

Slovensko sa prizerá na epidémiu

Na Slovensku sa už niekoľko mesiacov prizeráme na epidémiu, ktorú nedokážeme ani v najmenšom možnom ovplyvniť, takto sa budeme prizerať aj na omikron.

Slovensko sa na vývoj epidémie prizerá, stále sme pozorovatelia a reagujeme stále neskoro. Takto sa prizeráme aj na prichádzajúci omikron, snažíme sa zaočkovať čo najviac ľudí a inak nerobíme vôbec nič. Čo sa dá v tejto situácii robiť? Na Slovensku veľmi obmedzene, pretože už viac ako rok fungujeme v riadení epidémie s obmedzeným zmýšľaním. Je pravda, že z Ománu sa o epidémii rozmýšľa zložitejšie.

Bez hanby, ale treba si urobiť dovolenku. Je to celé bezpečné. Takto bezpečne sme si importovali množstvo prípadov, ktoré rozohrali hru menom epidémia. Urobili sme to dvakrát po sebe. Prvýkrát to dokázal pomerne prísnymi opatreniami zastaviť ešte bývalý premiér. Bál sa, panikáril, ale na druhej strane, účinne. Tak niektorí z Jemenu a niektorí z Ománu pozerajú na Slovensko, kde je ešte stále epidémia a bude stále.

Omikron je nákazlivejší, ani ostatné krajiny sa nesprávajú dnes racionálne, trochu sme možnosť túlať sa po svete nadsadili nad zdravie ľudí. Začali sme hrať týmto spôsobom, ale tento spôsob nie je pri epidémii výherný. Vidíme ako sa stále iné druhy koronavírusu objavujú a prichádzajú väčšinou z tých istých lokalít. Presne tam, kde je veľmi zlá zaočkovanosť. Napriek tomu sa nerobí nič.

Vedci sa odhodlali hovoriť o tom, že väčšina vyspelých krajín by sa mala zamerať na očkovanie práve v týchto krajinách, kde budú vznikať a už aj vznikajú rôzne druhy koronavírusu, ktoré vyzerajú byť vždy o niečo infekčnejšie. Snažíme sa upokojovať tým, že omikron nemusí spôsobiť zásadný problém v zdravotníctve. Takéto spoliehanie sa je pomerne nebezpečné.

Nie sú dáta a na Slovensku už vôbec, s dátami sme nepokročili, Slovenský IT systém v epidémii ukázal svoju absolútnu neschopnosť. Každý týždeň nejaký štátny IT problém, nefungujúci systém, chybovosť a zmätok. Situácii to nedokáže pomôcť. Nechce sa mi veriť, že na Slovensku nie sú schopní ľudia, ktorí nedokážu vytvoriť niečo schopné, v riadiacich funkciách sú ľudia, ktorí nedokážu vytvoriť vôbec nič funkčné.

Epidemiológovia to vidia pomerne jasným spôsobom, hoci teraz uvoľňujeme, o niekoľko týždňov sa bude sprísňovať a môže byť na Slovensku problém. Verím, že v Ománe sa dobre premýšľalo nad tým ako to chceme na Slovensku zvládnuť a aj nad tým, prečo stále máme takú veľmi chabú ochranu hraníc. Ostatní rozmýšľame nad tým, ako stále sa nedokážeme poučiť z veľmi zásadných chýb.

Slovensko sa prizerá na to, ako sem prichádza nákaza koronavírusu omikron, ktorá je veľmi infekčná a nevieme aký efekt urobí v celej krajine. Zásadné je, že ak sa budeme správať akoby sa nič nedialo, môže sa to výrazne vypomstiť, dnes sa ešte stále nemôžeme správať tak, akoby už o nič nešlo. Na Slovensku sa stále všetkému prizeráme a nerobíme účinné opatrenia, ktoré by dokázali situáciu kontrolovať a pomáhať efektívne.

Čítajte aj:

Nový rok 2022, aký bude?

 

 

foto ilustračné

 

 

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách Koronavírus na Slovensku

-Miroslav Vavra-
09. 01. 2022


comments powered by Disqus