Dnes je 22.01.2022

Slovensko v niekoľkých krízach

Slovensko bude v nasledujúcich mesiacoch v niekoľkých krízach, ktoré sa prenášajú z minulého roka, okrem finančnej krízy, ale aj zdravotníckej je tu ešte stále morálna kríza, ktorá sa čoraz viac prejavuje.

Na Slovensku budeme v nasledujúcich mesiacoch v niekoľkých krízach, ktoré sú spájané s epidémiou koronavírusu. Zdravotnícka kríza, tá je na Slovensku už viac ako rok, neustále sa aj pre zlé rozhodnutia tejto koalície potláča bežná medicína väčšina zdravotníckej sily sa sústreďuje na zvládanie epidémie. Vidíme aký vplyv majú zlé a nesprávne rozhodnutia na celý zdravotnícky systém.

Nesprávne rozhodnutia, ktoré vidíme už od jesene minulého roka nás stáli už veľa, nie len financií. Napriek tomu v nich pokračujeme a neváhame robiť chyby minulosti. Zdravotníctvo je nedofinancované a vyčerpané. Kríza sa môže prejaviť v odlive zdravotníckeho a nezdravotníckeho personálu, ale aj v tom, že odsúvaná bežná medicína sa prejaví v chorobnosti v nasledujúcich rokoch.

Slovensko potom bude musieť vynaložiť množstvo financií na iné choroby, ktoré sme si museli na istý čas prestať všímať a prestať ich výraznejšie riešiť. Nie je to o tom, že zdravotníci vydržia nejaký čas v zložitých podmienkach, je o dlhodobom výhľade zdravia Slovákov, ktoré bude zaťažovať zdravotnícky systém v nasledujúcich rokoch, zrejme omnoho výraznejšie.

Nikto tieto výhľady dnes nekomunikuje a zrejme nikto s tým ani neráta. Zrejme sa odhaduje, že sa to bude riešiť až potom, keď to bude realitou. Niečo také sa stáva realitou už v týchto mesiacoch a bude sa to musieť riešiť súbežne s epidémiou, ktorá bude na Slovensku ešte nejaký čas. Aj preto majú význam rýchle a prísne opatrenia, ktoré  táto koalícia nikdy nedokázala prijať efektívne.

Financie Slovákov prechádzajú skúškou odolnosti a mnohí túto skúšku svojich financií nebudú zvládať. Výrazné zdražovanie bude pokračovať a mnohé rodiny budú ešte viac odkázané na pomoc štátu, prípadne sa dopracujú až k chudobe a výrazne sa im zmení životná úroveň. Na Slovensku zrejme bude čoraz viac chudobných ľudí, štát musí v tomto zasiahnuť a vedieť účinne pomôcť.

Okrem týchto kríz na Slovensku vznikla aj kríza morálna, kedy sa spoločnosť vplyvom rôznej nevôle, alebo únavy z celej situácie a neschopnosti koalície začala správať iracionálne a doslova niektorí ako svine. Živnou pôdou sú sociálne siete, ktoré prestali plniť svoju úlohu a zmenili sa miestami na skládku odpadu, ktorá otravuje spoločnosť. Rôzni krikľúni nadobudli pocit, že môžu všetko.

Nemôžu a bude dôležité proti takýmto sa začať brániť prostredníctvom súdov. Až s prvými rozsudkami pochopia, že nie je možné sa hocikde správať nemorálne a ani sociálne siete nie sú miestom neohrozenosti. Verím, že k tejto očiste spoločnosti bude dochádzať čoraz viac a dotknutí ľudia sa budú výraznej brániť a zároveň, že nájdu ochranu zo strany súdov a štátu. Na Slovensku je už teraz niekoľko kríz, musíme ich riešiť rýchlo a efektívne.

Čítajte aj:

Ako sme na Slovensku vybrali zas nesprávnu stratégiu

 

 

foto ilustračné

 

 

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách Koronavírus na Slovensku

-Miroslav Vavra-
06. 01. 2022


comments powered by Disqus