Dnes je 25.06.2019

Slovensko zasiahol silný vietor a sneženie

V noci nás potrápil silný nárazový vietor, ktorý priniesol mnoho problémov. Na vine je ešte stále orkán, ktorý ovplyvňuje našu oblasť.

Naša oblasť zažila veľmi veternú noc. Orkán Eberhard spôsobil škody už v Nemecku aj v Česku. Výstrahy platili aj v Rakúsku, v Poľsku aj u nás. V Nemecku a v susednom Česku už orkán počas nedele spôsobil veľké škody. Orkán Eberhard spôsobila tlaková níž, ktorá sa presúvala cez centrálne Nemecko a centrálne Poľsko smerom na východ. Práve, keď stred tejto tlakovej níže bol v oblasti Varšavy, tak sa u nás očakával najsilnejší vietor.

Súčasne sa totiž nad západnými Alpami nachádza výrazná tlaková výš a tak sa naša oblasť nachádza v silnom tlakovom gradiente medzi týmito dvoma tlakovými útvarmi. Vietor začal silnieť už v nedeľu večer a do polnoci bolo poriadne veterno. Nárazy v nižších polohách prekračovali rýchlosť 20 m/s (72 km/h) a na horách sa šplhali k 30 m/s (108 km/h).  Po polnoci vietor nabral na sile a v nižších polohách, kde fúkal  s nárazmi cez 25 m/s (90 km/h). Na horách nárazy vetra presahujú  rýchlosť 40 m/s (144 km/h).

Spoločne so silným vetrom začala klesať aj hranica sneženia. Tá postupne poklesla na úroveň okolo 500 m n.m. Nového snehu sa do rána dočkali najmä na severe územia. Napadnúť tu mohlo niekoľko centimetrov. K tomu stále fúka veľmi silný vietor, a tak treba na cestách počítať s tvorbou snehových jazykov.

Čítajte aj:

Ženy zarábajú menej a majú nízke platové očakávania

 

 

Informácie o počasí prinášame v spolupráci so stránkou www.imeteo.sk

-iMeteo.sk-
11. 03. 2019


comments powered by Disqus