Dnes je 03.06.2020

Sociálne balíčky a drahšie energie

Na jednej strane populizmus so sociálnymi balíčkami, na strane druhej tvrdá realita a zdražovanie energií, ako z nás nenápadne postupne vyťahujú peniaze.

Na obzore máme ďalšie zdražovanie. Od decembra si priplatíme za plyn, ak si pamätáte na predvolebný bilbord,  kde expremiér sľuboval stabilné ceny energií, ostáva sa už len nad týmto zavádzaním ľudí len pousmiať. Realita je taká, že kvôli burzovému vývoju pôjde cena plynu pre domácnosti hore priemerne o 5,22%. Priemerná rodina, ktorá používa plyn nie len na varenie, ale aj kúrenie, či ohrev vody zaplatí ročne o 54,99 €.

Povieme si, že toto nie je ročne taká strašná suma, samozrejme nie je, pre toho kto tie peniaze má. Áno, je to na Slovensku krutá realita, že máme obrovské regionálne rozdiely, ktoré sme nedokázali za dlhé roky zmenšiť. Pre niekoho je táto suma zanedbateľná, no pre niekoho ide o existenčnú záležitosť. Pomôžu v tomto prípade sociálne balíčky od vlády? Vlaky zdarma, obedy zdarma a dovolenkové poukazy asi veľmi ťažko.

Čo z toho vyplýva? Vláda sa tvári neuveriteľne sociálne, no reálne dopady na najslabšie skupiny nedokáže nijakým spôsobom eliminovať, či zmierňovať. Ktovie koľko ľudí ich volilo na základe sľubov o stabilných cenách energií? Určite týmto ovplyvnili nejedného voliča, ktorý sa môže v tomto stave oprávnene cíti podvedený.

Okrem cien plynu pôjde hore aj cena za elektrickú energiu a to približne o 10%. Ďalšia rana pre sociálne slabšie rodiny. Nie je to síce ešte definitívna suma, no priemerne by si ročne bežná rodina priplatila za spotrebu elektrickej energie približne o 41 eur. Spolu s plynom to pre domácnosti vyskočí na takmer 100 eur.

Okrem tohto všetkého sa odberatelia plynu musia pripraviť na nepríjemnú novinku a to je spôsob odpočtu spotreby. Odpočet spotreby bude robiť SPP odhadom a teda nie fyzicky na základe reálnej spotreby. Do vašej domácnosti teda fyzicky nepríde človek, ktorý  zaznamená reálny stav plynomeru, na základe čoho by vám bola vyúčtovaná skutočná spotreba. Pokiaľ nechcete byť obeťou odhadu zo strany SPP, svoju spotrebu môžete nahlásiť osobne v centrách SPP a to od 3. do 14. decembra. Spotrebiteľom odporúčame využiť túto možnosť, pretože inak sa môže stať, že nezaplatíte presne za to, čo ste reálne za dané obdobie spotrebovali.

Stabilné ceny energií sa teda nekonajú a vládne sociálne balíčky túto situáciu nijak nezachránia. Ceny energií pôjdu hore a ľudia budú platiť viac aj napriek predvolebným sľubom. Aké máme z toho poučenie? Opäť a zas sa presviedčame, že netreba veriť všetkému, čo politici pred voľbami povedia. Tieto sľuby nás budú stáť ročne o približne 100 eur viac. Ktovie kedy sa urobí sociálny balíček, ktorý ľuďom reálne pomôže.

 

 

foto ilustračné

-Miroslav Vavra-
11. 11. 2018


comments powered by Disqus