Dnes je 27.03.2019

Sociálne balíčky, slabé riešenia a iné. Takto sa vládne niekoľko rokov

Sociálne balíčky sa ich tvorcom javili ako skvelý nápad, s ich prepracovanosťou je to horšie. Zásadné problémy nevyriešil ani jede z doteraz predstavených balíčkov, problémy ľudí sa prehliadajú.

Spomínate si na tú veľkoleposť s akou niekdajší predseda vlády Fico predstavoval „svoje“ sociálne balíčky, ktorými chcel ukázať ako vláde záleží na ľuďoch? V tej dobe sa snažil navodiť pocit, že tieto balíčky budú tým správnym receptom na takmer všetky sociálne problémy, ktoré ľudia na Slovensku zažívajú. Po niekoľkých rokoch fungovania rôznych balíčkov sme na Slovensku nepohli nikam a balíčky sú len slabým riešením v spleti sociálnych problémov.

Týmto „balíčkovým akciám“ chýba účinnosť, no ministerstvo práce chce zaviesť ďalší. Čiastkové riešenia neprinášajú požadovanú zmenu a znovu sa chce navodiť atmosféra, že vláda myslí na ľudí a chce im pomôcť. Vládna strana Smer nám žiaľ tieto roky namiesto sociálnej orientácie predvádza sociálnu dezorientáciu. A niektoré riešenia sú skutočne hanebné a návrhy nepostačujúce. Na určité skupiny ľudí (nie je ich málo) sa žiaľ neustále zabúda. Dôchodcovia, opatrujúci, opatrovaní, odkázaní na pomoc iných. Dezorientovaný rezort sociálnych vecí na týchto ľudí často nemyslí, len vtedy, keď ich potrebuje zavaliť byrokraciou.

Žiadne zjednodušenie systému, žiadna pomoc, žiadne riešenie dlhodobých problémov. Takto si tu vládnu už niekoľko rokov a nám na Slovensku stále zlyhávajú základné veci. Pritom netreba tak veľa, posnažiť sa orientovať menej na seba a svojich mecenášov a viac začať pracovať v prospech ľudí. No žiaľ, toto by nedokázala asi ani jedna z existujúcich politických strán.

Nekomplexné riešenia vidíme na každom kroku, jednoduché veci sa robia zložito. Je nelogické, že dve inštitúcie v rámci jedného rezortu si od seba nedokážu navzájom vyžiadať a automaticky poskytnúť informácie. Ani v tomto sme sa za tieto roky veľmi neposunuli, prepojenosť úradov je takmer nulová. Veď prečo nie, keď sa môže zaťažiť bežný človek, ktorý pod hrozbou rôznych sankcií sa stáva poskokom inštitúcií, ktoré fungujú aj z jeho daní (pokiaľ ich platí).

Reálne problémy ľudí sa prehliadajú. vždy sa hľadajú témy, ktoré sa dajú riešiť relatívne jednoducho a to, k čomu sa treba poriadne postaviť a ovplyvňuje to obrovské množstvo ľudí sa neustále odkladá. Smer mal obrovskú výhodu, pokiaľ chcel reálne pracovať v prospech ľudí. Kontinuálne vládnutie mohlo priniesť reálne výsledky, no namiesto toho sme uvideli len čiastkové riešenia, ktorými si chceli naháňať politické body. Takéto sociálne balíčky nie sú tým ťažiskovým riešením, ktoré dosiahnu reálne výsledky a zlepšia život ľudí. Myslel už niekto na to?

 

 

foto ilustračné

-Miroslav Vavra-
15. 04. 2018


comments powered by Disqus