Dnes je 18.08.2019

Sociálny systém: Zmeny a reálnu pomoc stále nečakajte

Na zmeny v slovenskom sociálnom systéme akosi nezostal čas. Dlhé roky bez zásadných zmien spôsobujú veľmi slabú pomoc ľuďom, ktorí to potrebujú. Okrem toho mnohé časti zákona sú už neaktuálne.

Neaktuálne zákony, nezáujem, žiadna snaha. Zákony upravujúce pomoc štátu pre ľudí, ktorí sú na to odkázaní viac škodia, než pomáhajú. Ak k tomu pridáme klasický byrokratický kolotoč, ktorý pomotá hlavu nejednému človeku, tak Slovensko vie poskytnúť svojim obyvateľom len veľmi slabú pomoc. Roky je na čele tohto rezortu človek zo strany Smer, no minister práce, sociálnych vecí a rodiny s jeho pracovným týmom sa k zásadným činom stále nemá. Hoci v týchto dňoch o problémov v rezorte práce hovoril aj premiér Pellegrini, išlo o všeobecné reči, ktoré sa musia zmeniť v reálne zákonom podporované činy.

Mnohí ľudia hovorili o problémoch, ktoré sa vyskytujú v tejto sfére už roky, premiér o tom začal hovoriť až teraz. Je to na povážení, pretože zákon je v mnohých oblastiach už nie veľmi aktuálny a nie vždy dokáže reflektovať na skutočné potreby ľudí, ktorí žijú tvrdý život a na základe reálnych skúseností by dokázali hovoriť o tom,  čo všetko by k svojmu dôstojnému bytiu potrebovali.

Nejde len o peniaze, ale ide predovšetkým o pomôcky, ktoré by im uľahčili život, prípadne o asistentov, ktorí by k nim priniesli aj trochu ľudskosti. Samozrejme v prenesenom význame pre štát ide o peniaze, no šetriť na takýchto ľuďoch, na to už treba mať pevné nervy. Naši zákonodarcovia ich zrejme majú, alebo žeby išlo o absolútnu neznalosť? Absolútna neznalosť aj na najvyšších miestach rezortu práce? Nezáujem? Neschopnosť? Kombinácia tohto všetkého?

Zabezpečenie dôstojného života pre ľudí, ktorí sa ocitli hrou osudu odkázaní na pomoc iných by malo byť pre krajinu, na akú sa pred ostatnou Európou hráme samozrejmosťou. Toto povedal aj premiér Pellegrini, no opäť sa musí spomenúť, že s touto myšlienkou prichádza v čase, kedy už reálne mohli zmeny fungovať. Sme svetoví, sme v jadre Európy, sme uznávaným partnerom Európskej únie. Žiaľ napriek tomuto všetkému čo sme sa nám nedarí plnohodnotne sa postarať o vlastných ľudí odkázaných na pomoc štátu. Dokonca ich vystavujeme nedôstojným životným podmienkam a chudobe.

Zmeny a reálnu pomoc od štátu zatiaľ nečakajme okamžite, našťastie stále sú ľudia, ktorí štát dokážu nahradiť, no na toto sa nemôžeme spoľahnúť. Alebo sa už niekto na ministerstve na to spolieha? Zákon je už zastaraný a nedokáže pružne reagovať na všetky okolnosti, ktoré sa aktuálne vyskytujú. Ktovie kedy sa vedenie ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny odhodlá k zásadným zmenám, ktoré by mohli pomôcť mnohým. Odhadujem, že aj napriek veľkým vyhláseniam nikto z ministerstva na ničom takom nepracuje. Zatiaľ bežní ľudia, ktorým nie sú iní ľahostajní pracujú popri svojich povinnostiach naplno, aby aspoň trochu pomohli ľuďom, ktorí to potrebujú. Toto je náš slovenský sociálny systém.

Čítajte aj:

Šefčovič a jeho kandidatúra na prezidenta

 

 

foto ilustračné

-Miroslav Vavra-
27. 01. 2019


comments powered by Disqus