Dnes je 22.01.2022

Sprísnenie opatrení a lockdown, kde treba prijať rýchle opatrenia, neponáhľame sa

Odborníci pred viac ako týždňom navrhli sprísnenie opatrení, mali sme na to čas, až samotný minister zdravotníctva Lengvarský navrhol výraznejšie prísne opatrenia, znovu sme sa neponáhľali.

Odborníci, zdravotníci, všetky kapacity, ktoré sa vyznajú v problematike navrhli sprísnenie opatrení a lockdown, ktorý sa musel meniť viac pre neočkovaných. Tieto opatrenia mali byť prostriedkom v boji proti epidémii, mali znížiť mobilitu, čo je dnes zásadné. Koalícia si v tomto dala dostatok času, neponáhľali sa, po týždni sa situácia skomplikovala a sprísnenie opatrení navrhol už aj samotný minister zdravotníctva Lengvarský.

Situácia je komplikovaná, ale napriek tomu sa koalícia s opatreniami zas neponáhľa, dokonca bola polemika o prísnosti týchto opatrení. V tomto čase, kedy je situácia nie len na Slovensku výrazne komplikovaná nie je čas na polemiku a ako vidíme v ostatných krajinách, rýchle opatrenia, hoci prísne, sú nutné. Na Slovensku si to neuvedomujeme, ale prísne opatrenia v zahraničí majú aj iný význam.

Množstvo ľudí siahlo po očkovaní. Nemusíme riešiť, či je to preto, aby sa ich nedotkli prísne reštrikcie, alebo je to z presvedčenia, že robia správnu vec. V potlačení epidémie sa na to nikto pýtať nebude. Aj keď niektoré obmedzenia platia aj pre očkovaných, stále je jednoznačné, že očkovanie zmysel má. Iné krajiny a vedenia okolitých krajín to pochopili. Na Slovensku ešte nechápeme stále nič.

Opatrenia, ktoré sú prijaté rýchlo majú obrovský význam a zároveň najlepší účinok. Nie čakať a naťahovať prijatie nepopulárnych krokov dva týždne. Situácia sa za ten čas posúva a epidémia sa výraznejšie šíri ďalej. V boji s touto epidémiou sme v druhej a tretej vlne ani raz nedokázali účinne zabrať. Svoju neschopnosť si niektorí dokazujú aj naďalej a nechápem koaličných partnerov, prečo rázne nevystúpia proti pomalému prijímaniu reštrikcií.

Krajiny, ktoré sa dajú nazvať ako úspešnejšie od nás používajú v boji s epidémiou zásadnú kombináciu viacerých opatrení. V prvom kroku si kontrolujú hranice a vstup do krajín je komplikovaný. Prestávajú uznávať testy a po príchode zo zahraničia nasleduje väčšinou povinná karanténa. Dokážu to kontrolovať. Na Slovensku máme k tomuto už viac ako rok zlý prístup a pohyb zo zahraničia sa takmer nerieši.

Zásadným krokom je aj očkovanie, iné krajiny sú na tom lepšie, ale napriek tomu to aj tak nestačí. Preto pristupujú k tretiemu kroku a to sú rýchle opatrenia na obmedzenie pohybu, predovšetkým pre neočkovaných a v istej miere aj pre očkovaných. V ostatných krajinách strach o percentá a populizmus nie je taký výrazný ako na Slovensku a tak si viac kontrolujú situáciu vo svojej krajine.

Na Slovensku sa k epidémii pridáva aj rôznorodá koalícia, ktorá robí problémy. Sama sebe, Slovensku. Rýchle a prísnejšie opatrenia, najlepšie kombinácia opatrení a očkovanie. Riešenie ako sa dostať z problémov. Nemusíme vymýšľať nič iné, prevratné, stačí sa skúsiť inšpirovať inými krajinami. Koalícia by musela najprv počúvať to, čo hovoria odborníci a zdravotníci. Stále nedokážeme prijať rýchle opatrenia.

Čítajte aj:

Na Slovensku stále obchádzame odborníkov, opatrenia nie sú také ako boli navrhnuté

 

 

foto ilustračné

 

 

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách Koronavírus na Slovensku

-Miroslav Vavra-
21. 11. 2021


comments powered by Disqus