Dnes je 29.05.2020

Strednú Európu zasiahne zrejme najsilnejšia vlna búrok

Centrálna časť Európy musí v nadchádzajúcich hodinách a dňoch počítať s výskytom veľmi silných búrok. Tie môžu byť najsilnejšie počas tohto roka.

Vlna intenzívnych búrok zasiahne oblasti od severu Talianska až po Severné more. Cez tento región totiž postupuje výrazný studený front, ktorý rozdeľuje teplotne dve výrazné vzduchové hmoty. Zatiaľ čo do východného sektora, vrátane nášho územia bude prúdiť veľmi teplý vzduch od juhu, tak napríklad nad západné Nemecko bude zatekať studená vzduchová hmota. Zaujímavý tak bude teplotný kontrast nasledujúce dni. Zatiaľ čo na našom území, v Maďarsku, či v Poľsku sa očakáva zajtra až okolo +35 °C, tak na západe Nemecka by sa teploty mali pohybovať len okolo +13 °C.

Studený front, ktorý bude postupovať centrálnou časťou Európy zabezpečí iniciáciu a potrebnú dynamiku pre búrky. Teplý vzduch, ktorý bude prinášať teploty až cez +30 °C sa bude počas dňa veľmi výrazne prehrievať a labilizovať. Hodnoty CAPE budú prekračovať hranicu 3000 J/Kg. V tomto teplom vzduchu však bude najkomplikovanejšia iniciácia, teda vznik prvých búrok, ktorá bude obtiažnejšia, ale ak sa tak stane, bude to ako škrtnutie zápalkou v miestnosti plnej plynu.

Prvá vlna silných búrok sa vyskytla už včerajšieho dňa. Na severe Talianska, v alpskej oblasti, v Nemecku, či na krajnom západe Poľska sa vyskytovali mimoriadne silné búrky. Tieto búrky prinášali intenzívne zrážky, krúpy a bola vysoká pravdepodobnosť vzniku supercelárnych búrok, ktoré by mohli vyprodukovať aj tornádo. Studený front sa v nasledujúcich dňoch bude veľmi pomaly pohybovať cez Nemecko smerom k nášmu územiu. Dnes hrozia silné búrky aj v Česku a v Rakúsku. Na našom území sa zatiaľ silné búrky neočakávajú, no už dnes sa môžu objavovať prvé orografické búrky z tepla.

Čítajte aj:

Pellegrini: Udržateľný rozvoj a mier spolu súvisia

 

 

Informácie o počasí prinášame v spolupráci so stránkou www.imeteo.sk

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách

-iMeteo.sk-
11. 06. 2019


comments powered by Disqus