Dnes je 25.04.2018

Ťažký politický život s SNS

Nie je to úplná idylka, vyzerá to tak, že vládne strany začínajú zažívať koaličné krízy niekoľkokrát do roka. Môže za to urážlivý predseda SNS?

V pomerne krátkom období sa načrtla ďalšia koaličná kríza a tak sa zdá, že opäť je v tom zapletená urážlivosť predsedu strany SNS. Vyzerá to tak, že ostatné dve vládne strany dokážu mať s SNS ťažký život a v prípade nutnosti musia komunikovať skutočne opatrne. Nebolo to až tak dávno, čo z ničoho nič predseda SNS Andrej Danko vyhlásil koaličnú krízu. Hlbšie dôvody vedel vtedy asi len on a ostatní koaliční partneri museli túto krízu zametať pod koberec.

Ďalšia interná kríza nastala v momente, keď Andrej Danko nemohol mať (určite neopakovateľný) prejav na Devíne pri Cyrilo-metodských oslavách. Vraj si jeho vystúpenie neželal úrad vlády. Premiér Fico túto krízu žehlil hneď na druhý deň ako elementárne nedorozumenie, no predseda SNS Danko sa opäť postavil do pozície urazeného chlapca, ktorý musí mať čo si zmyslí. Istá urazenosť pokračovala aj po tom, čo si to premiér Fico s Andrejom Dankom vydiskutovali osobne.

Nie len nálady predsedu SNS prispievajú k ťažkému politickému životu s touto stranou. Môžu za to aj niektorí ministri, ktorí... si napríklad predstavujú reformu školstva v zavedení brannej výchovy a vedia slušne poďakovať za otázky pýtajúceho sa redaktora. Hovoríme o ministrovi školstva Plavčanovi, ktorý si ide svojským tempom pri ktorom sa nenechá ničím a nikým vyrušovať, dokonca ani tým faktom, že školstvo by bolo trochu viac naštartovať, zreformovať a predovšetkým racionalizovať. Inak nám školy budú produkovať neuplatniteľných ľudí, ktorí sa stanú viac príťažou. Horšie je, že predseda SNS Danko si svojho ministra školstva celkom nekonštruktívne ochraňuje.

Ďalšie na rane je ministerstvo obrany a minister obrany Gajdoš. Na kreslo ministra zasadol človek od fachu, takže sa ráta s tým, že do problematiky poriadne vidí. Veruže dobre vidí, okamžite ako mohol povýšil predsedu svojej domovskej strany, len tak...  aby bolo. Okrem toho sa musí vyrovnať s krádežami munície o ktorých sa verejnosť postupne dozvedá. Napriek tomu funguje s chladnou hlavou vojaka, akoby sa nič nestalo a vie, že keby niečo, predseda SNS bude za ním stáť. Toto je teda ďalší menej dotknuteľný človek, kvôli ktorému by mohla vzniknúť ďalšia koaličná kríza.

Vyzerá to tak, že napriek tomu ako predseda vlády deklaruje stabilnú vládu, jej stabilita siaha až do momentu, kým sa niekto z SNS neurazí. Potom musí začať obrovské udobrovanie pri ktorom sa kadečo môže prehliadnuť. Vyzerá to tak, že premiér Fico sa ešte poriadne zapotí, aby udržal koalíciu v dobrej nálade a ochote spolupracovať.

 

 

foto ilustračné

-Miroslav Vavra-
16. 07. 2017


comments powered by Disqus