Dnes je 20.04.2021

Tlačová konferencia premiéra a ministra zdravotníctva bola zas zložitá. Keď nepochvália iní, musia sa sami

Pred niekoľkými dňami mal slovenský premiér a minister zdravotníctva spoločnú tlačovú konferenciu. Keďže ich nechválil nikto iný, museli sa sami.

Stalo sa zvykom, že tlačové konferencie sú čoraz horšie a zložitejšie. Nie len pri prezentovaní nových opatrení, ale aj pri prezentovaní čísel o postupe pandémie na Slovensku. Minister zdravotníctva Krajči prezentoval výsledky nie len plošného testovania, ale aj vývoja pandémie na Slovensku. Po ňom nastúpil premiér Matovič, ktorý sa okrem posťažovania na všetkých, ktorí mu nepomáhali, prezentoval to isté.

Mať iný názor  sa stáva nebezpečné a pocit jedinečnosti myslenia premiéra Matoviča silnie. Stalo sa tak, že čísla postupu pandémie na tlačovej konferencii sa aj napriek tisíckam nových prípadov označili ako dobré. Takéto informácie môžu v ľuďoch vyvolať pocit, že opatrenia sa už nemusia až tak dodržiavať a aj tá minimálna opatrnosť sa môže oslabovať. To všetko preto, aby sa pochválil neuveriteľný plán plošného testovania?

Napriek všetkému si treba uvedomiť, že situácia nie je dobrá. Dobrá nebude ešte dlho. Nie je možné v rámci chválenia sa prezentovať názor, že situácia sa zlepšuje, nie je možné, aby sa z plošného testovania dostával politický kapitál. Napriek tomu sa dostáva a je to na škodu, pretože tu treba vedecký prístup. Premiér je rozbehnutý a avizoval aj ďalšie plošné testovania.

Zároveň je treba dodať, že na plošné testovanie išlo množstvo ľudí zo strachu, že prídu o prácu a zároveň z nutnosti, aby mohli do práce chodiť. Mnohí politici stále hovoria o tom, že toto testovanie bolo dobrovoľné, aj napriek nastaveným pravidlám, čo je výsmech. Nie je na mieste chváliť sa vynúteným projektom, ktorý má svoju logiku, no komunikácia o tom zlyhala na plnej čiare.

Nezabudnime, že realizácia bola predovšetkým na samosprávach a z nich sa nikto úspešnosťou tohto projektu nechváli. Samosprávy čakajú, čo všetko sa vymyslí ďalej a predovšetkým kedy budú preplatené náklady. Veľkolepé tlačovky o tom, ako všetci hádzali premiérovi s týmto projektom prekážky, nikto tomu neveril a on to napriek tomu dokázal nie sú na mieste. Aspoň teraz nie.

Ako to býva zvykom po hodine rečí o tom, aké skvelé bolo toto všetko čo sa urobilo prišli otázky novinárov, ktorí sa pýtali na funkčné veci zo života ľudí a problémy, ktoré im toto testovanie prináša. Či už prechody cez takzvané zelené a červené okresy, alebo problémy bežných ľudí, ktorých pre chýbajúci certifikát nechce nikto vyšetriť ukázali to, že premiér, či minister zdravotníctva ani len netušia o živote bežných ľudí a s čím sa musia denne stretávať.

Preto pri druhom kole plošného testovania prišlo aj množstvo dôchodcov, ktorým sa testovanie neodporúčalo. Riskovali, aby sa dostali k lekárovi a podľa slov z jedného odberného miesta na Slovensku, takáto akcia je pre dôchodcov rizikovým prostredím, hoci sa všetci snažia dodržiavať opatrenia. Nechváľme sa tým, čo urobil niekto iný, nechváľme sa sami, ak na to nenašli dôvod iní. Nehovorme o tom, že situácia sa zlepšuje ak denne pribúdajú tisíce nových prípadov, len preto, aby sme vyzdvihli akciu plošného testovania. A čo problémy bežných ľudí v súvislosti so všetkými nariadeniami? Tu vidíme nemalú mieru neznalosti toho, čo sa prijíma a ako to ovplyvní ľudí. Toto už prosím nerobme a dobré veci netreba nasilu prezentovať na tlačových konferenciách. Občas treba viac sebareflexie.

Čítajte aj:

Plošné testovanie prináša tisícky prípadov, obísť opatrenia sa neoplatí

 

 

foto ilustračné

 

 

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách Koronavírus na Slovensku

-Miroslav Vavra-
10. 11. 2020


comments powered by Disqus