Dnes je 18.07.2019

Únava voliča v praxi: Kotlebova strana posilnila, nezáujem o voľby do európskeho parlamentu

Prieskum volebných preferencií ukázal ako pracuje únava voliča v reálnej praxi. Kotlebova strana posilnila a ľudia nemajú záujem o voľby do európskeho parlamentu.

Ľudia toho majú viac než dosť! Ukázal to aj prieskum volebných preferencií politických strán, v ktorom vládna strana si síce udržala svoje prvé miesto, no na tretie miesto poskočila strana Mariána Kotlebu. Do parlamentu by sa dostalo osem politických strán ich zloženie by mimoriadne miešalo karty. Na týchto prípadoch vidíme reálnu únavu voliča, ktorý siaha po radikálnom riešení vo vidine nejakej nápravy, ktorá je v tomto prípade veľmi diskutabilná.

Napriek tomu ľudia našim štandardným a menej štandardným politickým stranám veľmi neveria. Vládne strany sa ešte relatívne podržali. Smer si svoje percentná ešte drží, aj SNS, no Most - Híd sa do parlamentu dostal len veľmi tesne. Na druhej strane stojí rôznorodá a predovšetkým rozbehaná opozícia, kde SaS je s takmer 17% najvážnejším konkurentom Smeru. Pokračuje OĽANO, Sme rodina a trieštenie opozičných hlasov zakončuje KDH. Do tohto všetkého 3,9% uberá Progresívne Slovensko a 3,6% strana SPOLU.

Terajšia opozícia si aj naďalej delí množstvo hlasov a do toho prichádza Kotleba so svojou stranou, ktorý uberá ďalších voličov. Z tohto zloženia opozície a s týmito percentami si neviem predstaviť skladanie vlády. Voliči reálne ukázali, že z politiky našich najštandardnejších strán sú mimoriadne unavení. Už dávno som v jednom zo svojich článkov napísal myšlienku, že pokiaľ sa politici nezačnú správať inak, bude to veľká pomoc pre zvláštny strany so zvláštnymi ideológiami. Ako vidíme podľa aktuálneho prieskumu, táto myšlienka sa mimoriadne približuje realite.

Ďalší prieskum ukázal ako to vyzerá so záujmom Slovákov o voľby poslancov do európskeho parlamentu. Tu sa prejavil maximálny nezáujem, ľudí tieto voľby absolútne nelákajú. Prečo je to tak? Ľudí nebaví niekomu zabezpečiť pomerne dobrú rentu s tým, že v konečnom dôsledku sa aj tak nič nezmení. Toto ľuďom ukázala samotná prax, kde slovenskí europoslanci sú ako vzácny prírodný úkaz, jednoducho raz za čas sa zjavia. Potom je o nich mimoriadne ticho a málokto tuší aký je odpočet ich celoročnej práce.

Aj tu sa prejavila myšlienka o nutnej zmene v správaní, no na úrovni európskeho parlamentu je to nereálna fantázia. Ak budú ďalej pokračovať vo svojej (ne)činnosti, voľby do európskeho parlamentu zažijú historické minimá účasti. Bude to pritom právom, pretože ľudí to naozaj už nebaví a politici sa spamätajú až v momente, keď ich nahradia tí proti ktorým najviac zbrojili. Nakoniec si za to budú môcť sami, no ich nezodpovednosť znovu pocítime všetci. Politici zabudli, že aj voliči majú svoju trpezlivosť.

 

 

foto ilustračné

-Miroslav Vavra-
03. 06. 2018


comments powered by Disqus