Dnes je 22.01.2022

Uvoľňujeme opatrenia a zabúdame na opatrnosť

Uvoľňovanie opatrení je politická téma, aspoň na Slovensku si s tým niektorí u ľudí nahrávajú svojej priazni, netreba sa zblázniť od radosti, aj keď sú čísla o niečo iné.

Na Slovensku sme začali s postupným uvoľňovaním opatrení, čo je v poriadku, nedá sa nekonečne držať stav, ktorý všetko obmedzuje. Na druhej strane sa niektorí priam zbláznili, urobili si z toho svoju politickú tému a aj niektoré dvojpercentné koaličné strany a ich sa snažia vyjadrovať k opatreniam, k uvoľňovaniu a chcú tak získať trochu popularity. Zabúdame stále na opatrnosť.

Môžeme hovoriť o tom, že čísla na Slovensku, aj v okolitých krajinách sú priaznivejšie, toto tvrdenie je veľmi relatívne. Ak odhliadneme od omikronu, ktorý bude všade a bude robiť problémy, tak stále máme pomerne vysoké a nezanedbateľné čísla prípadov. Ak to prezentujeme ako výraznejšiu priaznivú zmenu, je nutné vysvetliť niektoré vplyvy na tieto zmeny.

V prvom rade sa testuje omnoho menej ako tomu bolo pred viac ako mesiacom. Pred viac ako mesiacom sme dosahovali neraz takmer tridsaťtisíc testov denne s pozitivitou viac ako tridsať percent. Dnes robievame do dvanásťtisíc testov denne, ale pozitivita sa výraznejšie nemenila, stále do tridsať percent. Denne je približne tri až päť tisíc infikovaných, ktorí sú potvrdení, k tomuto číslu musíme prirátať ešte všetkých, čo na test nejdú.

Je toho podstatne viac ako sa prezentuje a situácia nie je tak na zbláznenie skvelá, že môžeme hovoriť o konci epidémie. Predovšetkým ak pozeráme na infekčnejší omikron o ktorom stále veľa nevieme a nevieme aký efekt bude mať na Slovensko. Ľudia potrebujú aj dobré správy, to je samozrejmé a potrebujú mať aj v tejto situácii istú nádej, že môže byť aj priaznivejšie. Napriek tomu, situácia je zložitá a ešte bude.

Nechceme, aby ľudia stratili obozretnosť a opatrnosť, nadobudli dojem, že všetko je vyriešené a už nič nebude. Je to únavné, ale ešte sme nevybojovali všetko. Prechádzame rôznymi druhmi koronavírusu a ak čítame motivačné slová typu „zvládli sme to“ a iné, tak v prvom rade to zvládli zdravotníci, presne tí, ktorým šetríme na platoch a odmenách. To sú tí, ktorí to zvládli aj napriek tejto koalícii a mnohým iným.

Aj keď to zdravotníci zvládli a označujeme to ako „zvládli sme to“, tak zdravotníci zvládli len dôsledok nezvládnutej situácie. Už druhýkrát po sebe a so zlými platmi. Ako bude vyzerať nasledujúci dôsledok nezvládnutej situácie a ako ho zdravotníci zvládnu, to nevieme. Opatrenia môžeme uvoľňovať, ale nezbláznime sa, pretože vieme, že ich nedokážeme rýchlo a efektívne zavádzať.

Nerobme z uvoľňovania opatrení politickú kampaň, vám dvojpercentným a viacpercentným stranám to nepomôže a robíte zas viac škody. Rôzni analytici nerobte predčasne úžasne predpovede, ale ani absolútnu apokalypsu na Slovensku, nehovorme, že sme to zvládli, keď to zvládli zdravotníci a museli zvládať to, čo nezvládli iní. Na Slovensku sa prosím správajme stále tak, že je epidémia.

Čítajte aj:

Slovensko v niekoľkých krízach

 

 

foto ilustračné

 

 

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách Koronavírus na Slovensku

-Miroslav Vavra-
11. 01. 2022


comments powered by Disqus