Dnes je 05.12.2020

Večer začalo na Slovensku pršať, dnes bude aj sneh

Dlho očakávaná zmena počasia je na Slovensku. Počasie bude ovplyvňovať studený front. Ten začal postupovať cez naše územie počas večerných hodín a za ním sa pomerne výrazne ochladí.

Toľko avizovaná zmena počasia je na Slovensku. Po dňoch, ktoré priniesli na naše územie inverzné počasie, ktoré sa postaralo v nižších polohách prevažne o oblačné a hmlisté počasie, bude zima. Počasie nám pripomenie, že zima sa už blíži a je preto potrebné s ňou počítať. Cez Európu totiž začal postupovať studený front, ktorý síce nie je zrážkovo výrazný, ale je výrazný z pohľadu ochladenia, ktoré čaká našu oblasť a ochladenie to bude pomerne výrazné.

Pred týmto studeným frontom totiž do Európy prúdil od juhu teplejší vzduch, no po prechode studeného frontu sa do Európy dostane veľmi chladný vzduch až z oblasti Grónska a teploty sa tak výrazne znížia. Čo teda čaká konkrétne naše územie? Studený front začal počasie ovplyvňovať už v podvečerných hodinách, kedy so západom Slnka začala od západu nad naše územie pribúdať frontálna oblačnosť a neskôr sa pridali aj zrážky.

Zrážky mali doraziť na naše územie po 19:00, no neboli plošné a boli pomerne slabé. Najviac zrážok mali severné regióny Slovenska, ale aj tu sa úhrny pohybujú v jednotkách milimetrov, na zvyšku územia prevažne do 1 mm. Z pohľadu zrážok je tak studený front bezvýznamný. Oveľa zaujímavejšie bude ochladenie, ktoré zníži ako denné, tak aj nočné teploty a hranica sneženia, ktorá bude aj v najnižších polohách.

Studený vzduch sa na Slovensko dostane v dvoch vlnách. Prvá vlna krátko po polnoci znížila hranicu sneženia na 1000 m n.m. a druhá vlna studeného vzduchu, ktorá k nám zatečie v dnešných ranných hodinách zníži hranicu sneženia až do najnižších polôh. Treba pripomenúť jednu zásadnú vec. Hranica sneženia sa síce dostane aj do najnižších polôh, ale zrážok bude málo z čoho vyplýva aj to, že snehová nádielka nás nateraz nečaká.

Do našej oblasti bude od severozápadu prúdiť chladnejší a vlhší vzduch, čo sa prejaví na tom, že v piatok treba v severných regiónoch Slovenska počítať s výskytom snehových prehánok, či slabého občasného sneženia. Takéto slabé zrážky však snehovú prikrývku nevytvoria. Na celom území Slovenska tak pocítime predovšetkým ochladenie. Denné teploty sa z včerajších 5 až 11°C znížia na 2 až 6°C a prituhne v noci. Teploty sa z 5 až 0 °C dostanú postupne na 1 až -7 °C. V nasledujúcich hodinách nás tak čaká prvý záchvev zimy, ktorý by výraznejšiu snehovú nádielku nemal priniesť, no chladné počasie by pritom na našom území malo byť aj v nasledujúcich dňoch.

Čítajte aj:

Dni, kedy zas bojujeme

 

 

Informácie o počasí prinášame v spolupráci so stránkou www.imeteo.sk

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách Koronavírus na Slovensku

-iMeteo.sk-
20. 11. 2020


comments powered by Disqus