Dnes je 13.06.2021

Verejné financie na Slovensku a uvoľňovanie opatrení

Verejné financie na Slovensku sú ovplyvňované opatreniami.

Verejné financie na Slovensku sú už niekoľko mesiacov ovplyvňované a tak vyzerá aj ich výkon. Situácia okrem iného spôsobuje aj zvyšovanie cien potravín. Rast cien v krajinách eurozóny dosahuje rovnaké úrovne ako ten na Slovensku, keď bola v apríli zaznamenaná miera inflácie na úrovni 1,7%.

Rovnako ako v domácej ekonomike, aj v menovom bloku medziročnú mieru inflácie ťahal nahor vývoj cien pohonných hmôt, ktoré prostredníctvom kategórie doprava prispeli celkovej medziročnej inflácii až 0,7 percentuálneho bodu. Rozdielom medzi rastom cien na Slovensku a v eurozóne je príspevok cien energií, a to najmä elektriny a plynu. Zatiaľ čo v okolitých krajiných bola cena elektriny v apríli vyššia o takmer 8%, na Slovensku bola medziročne nižšia o 3%; pri cenách plynu vidíme na Slovensku medziročne nižšie ceny o necelých 10%, v eurozóne je to 4,7%.

Výhľad celkovej inflácie pre tento rok je na úrovni 1,7% v SR a 1,5% pre eurozónu. Časť rastu cien je spôsobená vyššími cenami ropy, ktoré v minulom roku boli v negatívnom vývoji v dôsledku globálneho obmedzenia mobility. Opačne pôsobia ceny energií – a to najmä elektriny a plynu, ktoré na Slovensku sťahujú medziročnú mieru inflácie nadol, zatiaľ čo v eurozóne ju, naopak, tlačia nahor.

Čítajte aj:

Kampaň a výber pri očkovaní, informatizáciu ministerstvo stále nevie zvládnuť

 

 

zdroj slsp

foto ilustračné

 

 

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách Koronavírus na Slovensku

-news-
09. 06. 2021


comments powered by Disqus