Dnes je 06.03.2021

Verejné financie na Slovensku sa zlepšia

Verejné financie na Slovensku sa budú zlepšovať.

Verejné financie na Slovensku by sa mali zlepšovať. Podľa očakávaní, ekonomika bude najmä vprvom štvrťroku zasiahnutá opatreniami a prebiehajúcou koronakrízou. Pre oživenie a uvoľnenie reštrikcií je potrebné zaočkovať dostatočne veľkú časť populácie, čo je závislé jednak od kapacít národných štátovEÚ, ale vsúčasnosti obmedzené najmä produkčnou kapacitou výrobcov vakcín. Prognóza IFP predpokladá postupné uvoľňovanie ekonomiky vdruhej polovici roka, podmienené zaočkovaním rizikových skupín obyvateľstva. Na tento rok je vštátnom rozpočte vytvorená rezerva pre pandémiu vo výške EUR 1 mld., ktorá by mala byť vyčerpaná. Od budúceho roka rátajú analytici spostupnou konsolidáciou verejných financií vo výške 1% HDP ročne.

Odhad rastu je ovplyvnený aj čerpaním financií zPlánu obnovy, ktorý by mal byť postupne čerpaný už od konca tohto roka, no predovšetkým medzi rokmi 2022 –2025 asi vo výške EUR 1 –1,2 miliardyza rok. Veľkú časť tvoria investície, ktoré by mali tvoriť 80 –90% využitých prostriedkov, vďaka čomu by mal byť posilnený nielen HDP konkrétneho roka, ale aj dlhodobá produkčná schopnosť ekonomiky. Investície vekonomike budú zároveň veľmi významne podporovať aj eurofondy z programovacieho obdobia 2013-2020, ktoré v rámci zásady „n+3“ môžeme dočerpať do roka 2023.

Okrem toho sa pre rok 2021 odhaduje spomalenie inflácie v priemere na úroveň 0,9 %, domáce cenové tlaky poľavili v dôsledku slabšieho výkonu ekonomiky, no začnú pôsobiť po predpokladanom ekonomickom oživení v druhej polovici roka. Situácia na Slovensku tak bude lepšia.

Čítajte aj:

Týždeň práce koalície? Otvorili sa záhradkárstva, hranice neriešime a neschopnosť

 

 

zdroj slsp

foto ilustračné

 

 

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách Koronavírus na Slovensku

-news-
21. 02. 2021


comments powered by Disqus