Dnes je 05.12.2020

Verejné financie sa po prvej vlne koronavírusu zlepšili, ovplyvní ich táto situácia

Verejné financie sa po prvej vlne koronavírusu začali zlepšovať, no druhá vlna ich ovplyvní viac.

Po historickom negatívnom vývoji HDP za druhý kvartál, priniesol tretí štvrťrok nečakane silné zlepšovanie. Rýchly odhad HDP za tretí štvrťrok priniesol rast o 11,7% oproti predchádzajúcemu štvrťroku a zmiernil medziročný negattívny vývoj na -2,4%. Zlepšenie prišlo po prudkom negatívnom vývoji v druhom kvartáli, ktorý bol silne zasiahnutý pandémiou COVID-19 a zaznamenal medziročnú zmenu hospodárskej aktivity o 12,1% (medzikvartálne o -8,3%). Zamestnanosť bola v treťom štvrťroku o 2,5% nižšia oproti rovnakému obdobiu minulého roka a oproti predchádzajúcemu štvrťroku klesla o 0,3%.  Vývoj zamestnanosti sa oproti druhému štvrťroku zmiernil, stále však zohľadňuje negatívny dopad pandémie.

Uvoľňovanie opatrení, ktoré nasledovalo koncom druhého kvartálu, umožnilo obnovovanie ekonomickej aktivity, ktoré počas leta pokračovalo dobrým tempom. Výrazné oživenie prišlo najmä v priemysle, v čistom zahraničnom obchode ako aj v maloobchode. Presnejší odhad a štruktúru HDP budeme vidieť v decembri. Očakávame však, že na základe mesačných dát k zlepšeniu prispeli hlavne čisté vývozy a spotreba domácností.

Reštriktívne opatrenia spojené s rastúcim počtom infekcií na jeseň a s tým spojenou vyššou mierou neistoty budú mať negatívny vplyv na zotavenie ku koncu roka. Môžeme očakávať, že zintenzívnenie druhej vlny bude mať tlmiaci vplyv na ekonomickú aktivitu v nasledujúcich mesiacoch – hoci primárne majú opatrenia vplyv na sektor služieb a nie priemysel. Priemyslu by sa malo naďalej dariť relatívne dobre, pretože zostáva v podstate nedotknutý európskymi obmedzeniami a stabilné ekonomické podmienky východnej Ázie zároveň poskytujú pomocnú ruku zahraničnému dopytu.

Na základe zverejnených dát sa  zmenia odhady rastu ekonomiky v tomto a budúcom roku. Pre rok 2020 veľkú zmenu nečakáme, vzhľadom na lepší ako očakávaný tretí kvartál a následné zhoršenie v štvrtom štvrťroku.

Vzhľadom na to, že trvalé zlepšenie situácie prinesie až plošne aplikovaná a efektívna vakcína, do jej príchodu môžeme predpokladať aspoň čiastočné reštrikcie, ktorých intenzita bude závisieť od epidemiologického vývoja na Slovensku, ale aj v zahraničí. Realisticky sa ukazuje predpoklad na dostupnú vakcínu v priebehu roka 2021. Otázkou zostáva aj produkcia dostatočného množstva vakcíny, čo tiež potrvá určitý čas. Nedávno zverejnené výstupy z klinických štúdií dávajú dôvod na optimizmus.

Čítajte aj:

Na Slovensku je chaos s testovaním, premiér si nevšíma názor odborníkov, vedcov a aj prezidentky

 

 

zdroj slsp

foto ilustračné

 

 

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách Koronavírus na Slovensku

-news-
20. 11. 2020


comments powered by Disqus