Dnes je 07.05.2021

Verejné financie sa zlepšia, čo ich môže ovplyvňovať?

Verejné financie na Slovensku sa zlepšia, čo ich dokáže ovplyvňovať?

Verejné financie na Slovensku ovplyvnila verejné financie. Uvoľnenie opatrení, ktoré očakávame od neskoršej jari, bude znamenať významný impulz pre ekonomiku a to najmä zo strany spotreby domácností. Tá je v súčasnosti významne potlačená, avšak dôvodom je predovšetkým to, že ľudia majú len obmedzené možnosti na míňanie svojich peňazí. Na druhú stranu, vidíme na bežných účtoch obyvateľov významný nárast úspor, pričom predpokladáme, že časť týchto úspor bude po uvoľnení opatrení rozpustená do ekonomiky a podporí tak spotrebu.

Dôležitým faktorom pre spotrebu sú rastúce mzdy, ktoré sme mohli pozorovať aj v závere minulého roka, pričom predpokladáme, že tento trend bude pokračovať, aj keď miernejším tempom. Pre tento rok odhadujeme medziročný rast nominálnych miezd vo výške približne 5%.

Súčasné prognózy v sebe nesú aj negatívne riziká, ktoré majú potenciál ohroziť výkon slovenskej ekonomiky. Okrem zhoršenej pandemickej situácie sú to predovšetkým meškajúce dodávky vakcín, ktoré sú kľúčovým riešením súčasnej krízy. Pri dobrom zvládnutí záveru pandémie bude ekonomický rast pokračovať aj v budúcom roku, kedy podľa našich odhadov dosiahne slovenská ekonomika rast na úrovni 5,7%, čomu by mala pomáhať najmä spotreba domácností a investície.

Čítajte aj:

Na čo bola dobrá prvá koaličná kríza?

 

 

zdroj slsp

foto ilustračné

 

 

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách Koronavírus na Slovensku

-news-
19. 04. 2021


comments powered by Disqus