Dnes je 20.10.2020

Výdatný lejak sa už blíži na Slovensko. Pršať začne ráno

K nášmu územiu sa blíži rozsiahle zrážkové pole, ktoré je spojené s tlakovou nížou. Tá sa usadí nad Slovenskom a bude vo výraznej miere ovplyvňovať počasie u nás už od dnes až do konca víkendu.

Na Slovensko sa rúti výdatný lejak. Postará sa o to komplex niekoľkých samostatných tlakových níži, ktorá sa budú rozkladať od Škandinávie až po Jadran. V rámci tejto rozsiahlej oblasti nižšieho tlaku nás čaká niekoľko zrážkových polí. Prvé zrážkové pole zasiahne naše územie už v priebehu rána. Zrážky sa začnú nasúvať od západu a postupne sa rozprší na celom západnom a v priebehu popoludnia aj na strednom Slovensku. V podvečerných hodinách sa rozprší aj na východnom Slovensku.

Ďalšia vlna zrážok sa na naše územie začne nasúvať večer v noci z piatka na sobotu od juhu a postupne zasiahne celé naše územie. V tomto zrážkovom poli sa môžu objavovať aj búrky. Do našej oblasti totiž začne prenikať chladný vzduch a pri premiešavaní teplého vzduchu so studeným bude dochádzať k spomínanej tvorbe búrok.

Zrážky by mali začať ustávať v sobotu počas dňa od juhozápadu, no dlho bez zrážok nebudeme. Ďalšia vlna zrážok sa na Slovensko dostane v sobotu večer a tentoraz od juhovýchodu. Pršať by malo aj po väčšinu nedele. Podľa aktuálnych predpovedí numerických modelov spadne na našom území od piatka do nedele niekoľko desiatok milimetrov zrážok. Najviac zrážok sa očakáva na náveterných stranách hôr. kde môže spadnúť aj okolo 100 mm zrážok. Výdatné zrážky však nezasiahnu len naše územie, ale prakticky celú strednú Európu. Stúpať tak budú nielen malé, ale aj väčšie vodné toky.

Čítajte aj:

Situácia s koronavírusom sa na Slovensku môže dostať mimo kontrolu

 

 

Informácie o počasí prinášame v spolupráci so stránkou www.imeteo.sk

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách Koronavírus na Slovensku

-iMeteo.sk-
25. 09. 2020


comments powered by Disqus