Dnes je 18.07.2019

Výsluhový dôchodok a ministerský plat

Prečo minister obrany Gajdoš poberá ministerský plat a výsluhový dôchodok? Lebo môže.

Mať plat ministra a výsluhový dôchodok... Tento sen sa naplnil ministrovi obrany Petrovi Gajdošovi, ktorý užíva obidve výhody. Mesačne mu na jeho účet prichádza ministerský plat vo výške 3 855 € a k tomu aj výsluhový dôchodok vo výške 1 886 €. Tieto informácie priniesol denník Čas.sk. Minister v tom problém nevidí, zákon mu to umožňuje a tak minister Gajdoš tento systém naplno využíva. Inak povedané, lebo môže.

Pred časom som uverejňoval článok o slovenských dôchodkoch  slovenských dôchodcov, ako vidíme, na Slovensku nie je dôchodca ako dôchodca a minister obrany teda má rozhodne z čoho šetriť. Zároveň vidíme, že aký priepastný rozdiel môže existovať medzi rôznymi, aj pracujúcimi dôchodcami na Slovensku.

Minister obrany teda naplno využíva to, čo zákon dovoľuje. Je zaujímavé ako máme nastavené slovenské zákony. Súbeh ministerského platu a výsluhového dôchodku je dovolený, bez akéhokoľvek krátenia. Škoda, že to takto nemajú napríklad tí, čo opatrujú svojich blízkych, kde akýkoľvek príjem navyše sa rovná kráteniu beztak smiešneho opatrovateľského príspevku.

Aby sme si lepšie vedeli predstaviť túto modelovú situáciu. Štát vypláca príspevok na opatrovanie vo výške 200 € (v tom najideálnejšom prípade, opatrovateľské príspevky vedia byť výrazne nižšie). Opatrovaný poberá starobný dôchodok vo výške 300 €. Akékoľvek zvyšovanie dôchodku opatrovaného (valorizácia) sa rovná prehodnocovaniu opatrovateľského príspevku a potom vo väčšine prípadov jeho kráteniu. Zjednodušene povedané, bežní ľudia majú limity, naše ministerské hviezdy nie, tí môžu mať zo strany štátu súbeh rôznych nemalých príjmov.

Prečo sa takto delíme a bežným ľuďom hádžeme drobné a ešte im aj z toho berieme? Niektorí mesačne dostanú nemalé peniaze a nemusia sa obávať, že by im na tento príjem niekto siahol. Na Slovensku panujú rozdiely, ktorých sa nevieme a hlavne nechceme zbaviť. Toto robí z tejto krajiny miesto, ktoré diskriminuje bežných ľudí a dovoľuje využívať systém ľuďom, ktorí majú to „šťastie“ a dostali sa po politickej nominácii na správne miesta. Hovorkyňa obrany ministra Gajdoša pre denník Čas.sk obhajuje, že minister pravidelne prispieva na charitatívne zbierky. Neuviedla ani niekoľko príkladov na ktoré.

Niečo tu nefunguje v poriadku, niektorým ľuďom sa dovoľuje viac, niektorým, tým čo to najviac potrebujú takmer nič. Samozrejme, súbeh výsluhové dôchodku a ministerského platu minister obrany Gajdoš využiť nemusel, je to výhradne na jeho svedomí, ale čo už keď mu to zákon dovoľuje. V niektorom z najbližších článkov sa budeme snažiť priniesť aj detailnejšie stanovisko ministra obrany k tejto téme. Zatiaľ je viac než jasné, že politickým slovenským dôchodcom nie je najhoršie.

 

 

foto ilustračné

-Miroslav Vavra-
19. 08. 2018


comments powered by Disqus