Dnes je 18.07.2019

Začal sa boj za záchranu kúpeľov Sliač a Kováčová

Ohrozíme si prírodné bohatstvo a nadobro zničíme kúpele? Nezmyselné trasovanie diaľnice môže ohroziť podzemné vody, začala sa petícia.

Kúpele Sliač a Kováčová sa môžu dostať do reálneho ohrozenia, pritom stačí len séria nesprávnych rozhodnutí od stola. Trasovanie obchvatu mesta Zvolen cez ochranné pásmo liečivých vôd II. stupňa a v tesnej blízkosti ochranného pásma liečivých vôd I. stupňa je hazardom, hoci mnoho ľudí tento fakt nechce, nevie, alebo na základe svojich záujmov ani nemôže pochopiť.

Hoci sa kúpele Sliač dlhodobo vyrovnávajú s problémami, zlé rozhodnutie im môže pridať ďalšie a to doslova existenčné. Keďže liečivé podzemné vody sú v danej lokalite jednoducho povedané prepojené, do problémov sa môžu dostať aj neďaleké kúpele v Kováčovej. Obyvateľom mesta Sliač a občianskemu  združeniu Obyvatelia pre Sliač táto situácia nie je ľahostajná preto sa začalo s petíciou.

Za týždeň od začatia petície sa podarilo vyzbierať viac ako 500 podpisov a ich počet postupne rastie, mnoho ľudí ukazuje, že na prírodnom bohatstve v podobe liečivých vôd im záleží a majú záujem o jeho záchranu. Petícia sa týka celého Slovenska, ide o prírodného bohatstvo všetkých. Okrem ohrozenia liečivých vôd dochádza nesprávnymi rozhodnutiami k porušovaniu Ústavy Slovenskej republiky, či iných platných zákonov (zákon o vodách a zákon o prírodných liečivých vodách, prírodných liečebných kúpeľoch, kúpeľných miestach a prírodných minerálnych vodách).  

Zničenie tohto územia by bolo poškvrnením nie len prírody, ale aj dedičstva, ktoré sme prevzali od našich predkov a tí ho dlhé storočia dokázali chrániť. Stačí niekoľko zlých rozhodnutí a dokážeme zničiť bohatstvo, ktoré dlhodobo liečilo chorých, vracalo ich do bežného života, alebo im zlepšovalo ich neľahký stav. Skutočne si nevieme predstaviť bohatstvo, ktoré nie je vyjadrené peniazmi, alebo číslami? Niektoré inštitúcie to zrejme nedokážu a preto musia zasahovať bežní ľudia, ktoré opäť nahrádzajú úlohu, ktorú má plniť štát.

Petícia naďalej beží, pomôcť pri záchrane kúpeľov Sliač a Kováčová môžete aj vy svojim podpisom. Petíciu nájdete na stránke:

https://www.peticie.com/signatures/peticia_za_zachranu_lieivych_a_mineralnych_vod_na_sliai_a_v_kovaovej/start/0

 

Svojim podpisom pomôžete nie len k záchrane liečivých vôd, ktoré využívajú kúpele Sliač a Kováčová, ale zároveň pomôžete aj pacientom, ktorí budú môcť tieto liečivé vody aj naďalej využívať a reálne sa im pomôže. Myslím, že ľahostajnosti bolo v tejto spoločnosti už dosť a teraz môžeme ukázať aké hodnoty treba v skutočnosti chrániť.

 

 

foto ilustračné

-Miroslav Vavra-
24. 06. 2018


comments powered by Disqus