Dnes je 11.12.2018

Začala v RTVS cenzúra?

Rozhodnutie vedenia RTVS o stiahnutí známej publicistickej relácie vyvolalo vlnu nevôle a dohadov o začínajúcej cenzúre vo verejnoprávnom médiu.

Minulý týždeň sme priniesli článok o myšlienke zrušenia koncesionárskych poplatkov za rozhlas a televíziu. Okrem iného sa spomínali aj zásahy do programovej štruktúry, no vtedy som ani netušil ako rýchlo zásahy vo vysielaní slovenskej verejnoprávnej televízie nastanú. Dva dni na to sa začali šíriť informácie o zrušení publicistickej relácie RTVS Reportéri. Nezostalo len pri rečiach, k zrušeniu naozaj došlo a diváci už nové časti čakať nemôžu.

Dôvodom zrušenia mala byť nejasná štruktúra celého programu a vedeniu nebolo jasné čomu sa publicistická relácie chce venovať. Kauzy aktuálne striedali kauzy a krivdy z minulosti, redaktori tejto relácie sa venovali mnohým témam, ich záber bol široký. Toto zrejme nevyhovovalo súčasnému novému vedeniu a tak sa rozhodli bez akejkoľvek snahy reláciu rovno zrušiť, namiesto toho, aby sa pokúsili o akékoľvek zmeny.

Prišlo mi to, akoby sa hľadala a zároveň hneď aj našla zámienka prečo reláciu ihneď zrušiť. Predovšetkým pre to, že išlo o bleskovú akciu nového vedenia verejnoprávnej televízie, okamžite odstrániť publicistickú reláciu, ktorá sa venovala skutočne rôznym kauzám. Načo sa zbytočne pokúsiť o úpravy? Celá situácia vyznieva skutočne jednoznačne, no bol by som rád, keby som sa mýlil.

Takéto zásahy nie sú správne a najšťastnejšie, obzvlášť, ak ide o verejnoprávnu televíziu, ktorá má iné poslanie, než ostatné komerčné televízne stanice. Zároveň sa vynárajú otázky, či podobne neskončia aj iné relácie, ktoré sa odrazu stanú "nevyhovujúce". Je to začiatok cenzúry, alebo len nerozvážny začiatočnícky krok, ktorý vyvolal obrovskú vlnu nevôle a ešte väčšiu vlnu pochybností? Ťažko povedať čo všetko viedlo vedenie RTVS k tomuto rozhodnutiu. Nespochybní sa meno verejnoprávnej televízie? Nespochybní sa takto celé spravodajstvo a publicistika v RTVS?

Vedenie RTVS má čo robiť, aby teraz vyvrátilo všetky pochybnosti a otázniky okolo bleskového zrušenia publicistickej relácie Reportéri a to bez akéhokoľvek pokusu o zmenu, ktorá by mohla reláciu na obrazovkách verejnoprávnej televízie zachovať. Zatiaľ sa bude nad terajším vedením neustále vznášať množstvo otáznikov a dohadov o tom, čo je za zrušením tejto publicistickej relácie.

 

 

foto aktuality.sk

-Miroslav Vavra-
21. 01. 2018


comments powered by Disqus