Dnes je 27.09.2020

Začalo sa hovoriť o druhej vlne koronavírusu, epidemiologická komisia rokovala o riešeniach

Na Slovensku sa už začalo hovoriť o druhej vlne koronavírusu a epidemiologická komisia začala rokovať o riešeniach.

Slovensko má konečne pandemický plán. Je to dokument, ktorý určuje postupy, ktoré budú v platnosti nie len pri koronavíruse, ale aj v budúcnosti pri objavení sa akejkoľvek inej pandémie. Trvalo to a zrejme za to budú môcť aj dovolenky, no konečne sme si otvorene definovali čo je vhodné a čo nie.

Neodporúča sa cestovať a jasnejšie sa určili rizikové krajiny, z ktorých máme najväčší dovoz koronavírusu na Slovensko. Prípadné opatrenia sa teda budú prijímať podľa pravidiel nie len na úrovni celého Slovenska, ale aj na regionálnych úrovniach, pretože aj teraz vidíme, že na našom území máme lokálne prejavy ochorenia.

Opatrenia sa budú prijímať podľa toho koľko budeme mať potvrdených prípadov koronavírusu. Aktuálne sa môže hovoriť o druhej vlne koronavírusu, pretože denne pribúda množstvo potvrdených prípadov. Napriek tomu sa môžeme utešovať, že ešte nie sme na tom tak zle ako okolité krajiny. Rozpačitý prístup je ak riešeniu dovozového koronavírusu.

Obmedzenia aké tu boli sa neplánujú, no bolo by vhodné ešte viac prehodnotiť rizikovosť krajín a vybrať opatrenia pre ľudí, ktorí boli v týchto krajinách. Tak ako pri prvej vlne koronavírusu aj táto druhá vlna bude mať jedno jednoduché a zásadné riešenie, ktoré nám už v nedávnej minulosti pomohlo.

Stačí dodržiavať to málo ešte platných opatrení, ktoré máme a potvrdzujú to aj odborníci. Rúška, dezinfekcie a vyhýbanie sa veľkému množstvu ľudí. Pre niekoho nepredstaviteľné presne tak, ako je pre mnohých nepredstaviteľné dovolenkovať doma na Slovensku. Stále sa spoliehame na zodpovednosť ľudí, no tá nie je vždy ideálna.

Nad všetkým bude fungovať ešte pandemický plán, ktorý by mal riešiť všetko to, čo sme museli riešiť v súvislosti s koronavírusom. Je to dobrá správa, že sa definovali tieto postupy, no napriek tomu ešte stále je nutné vyriešiť dovoz koronavírusu, pretože to ohrozuje Slovensko. Zákon, ktorý mal riešiť zasielanie SMS správ nie je to najlepšie riešenie.

Koronavírus na Slovensku má teda svoju druhú vlnu a Slovensko má konečne svoj pandemický plán, hoci to istý čas trvalo a zdalo sa, že sa nič nerobí. Prináša riešenia, ale nie na všetko, no je to viac než jasné. Najlepšou prevenciou sme my, naša zodpovednosť a dodržiavanie toho mála opatrení, ktoré na Slovensku máme. Skúsme prejaviť viac zodpovednosti a na Slovensku potom bude zas o niečo lepšie. Tradične „nepokazme si to“.

Čítajte aj:

Kto všetko môže za problémy koalície?

 

 

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách Koronavírus na Slovensku

-Miroslav Vavra-
13. 08. 2020


comments powered by Disqus