Dnes je 29.05.2020

Zákony meškajú, mnohí stále čakajú na pomoc od štátu

Nechce sa im do toho? Zákony, ktoré by lepšie pomáhali ľuďom stále nie sú.

Zákony, ktoré by zlepšili pomoc ľuďom, ktorí sú na kraji chudoby predovšetkým z príčin nepriaznivého zdravotného stavu sa stále nedostali do pozornosti našich predstaviteľov. Boli to len populistické sľuby o tom aký balíček pre týchto ľudí bude uvedený a ako sa im bude pomáhať? Spomínate si na to ako o tomto hovoril aj samotný premiér Pellegrini?

Vyzerá to tak, že zostalo len pri slovách, ľudia, ktorí potrebujú pomoc stále čakajú a neraz aj bojujú s neaktuálnymi zákonmi, ktoré nereflektujú na dnešnú dobu a zároveň musia neraz bojovať aj s rozmarnými úradníkmi, ktorí sa priebežne vyskytujú na pozíciách, na ktorých je potrebná empatia a porozumenie.

Títo ľudia okrem boja s nepriazňou osudu a podlomeným zdravým musia bojovať aj s byrokraciou. Práve tá je v mnohých momentoch neodbúrateľná, aj keď sa slovenskí politici miestami tvária, že boj proti byrokracii existuje a sme v ňom úspešní. Byrokracia podporovaná neaktuálnymi zákonmi stále existuje a to vo veľkej miere. Politici týmto ľuďom takýmto spôsobom dávajú odkaz, že sú na okraji ich záujmov.

Na okraji záujmov a vďaka zvláštnym pravidlám aj na okraji spoločnosti. Neraz aj na okraji chudoby. Ľudia so zdravotnými znevýhodneniami, ale aj ich blízki, ktorí sa chcú o nich postarať sú odsúvaní bokom, ich situácia sa dlhodobo nerieši a aj ak sa nejaké riešenie prisľúbi, ide zrejme čisto len o populistické reči.

Vedenie ministerstva práce v tejto problematike dlhodobo nerobí takmer nič, pár drobností, ktoré celoplošne nepomohli sa nedá považovať za systémové riešenie, ktoré títo ľudia už mimoriadne potrebujú. Prečo toto riešenie ešte neprišlo? Táto skupina ľudí nemá toľko síl sa priamo postaviť na odpor voči nefunkčnému systému. Pokiaľ nie je tlak, ministerstvo zrejme na tomto riešení pracovať nebude. Alebo nemajú ľudí, ktorí by dokázali toto riešenie navrhnúť?

Našťastie na Slovensku stále existujú dobrí ľudia, ktorí sa snažia aspoň trochou pomôcť a o tejto téme hovoriť. Ide o bežných ľudí, ktorí nemôžu prekonať nečinnosť zo strany štátu a osud týchto ľudí im nie je ľahostajný. Neraz nahrádzajú pomoc, ktorú má dať týmto ľuďom práve systém, ktorý na Slovensku nie je. Prečo politici ignorujú tento problém, ktorý na Slovensku trvá už dlho? Prečo nie sme na Slovensku schopní vytvoriť priaznivejší systém pre zdravotne znevýhodnených ľudí a ich rodiny, ktoré sa chcú o nich postarať? Je zrejmé, že na riešenie tejto problematiky by mal nemalý tlak vynaložiť aj samotný premiér Pellegrini. Podarí sa to a bude na Slovensku o niečo lepšie?

Čítajte aj:

Minimálna mzda, každoročný súboj bez víťaza

 

 

foto ilustračné

 

 

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách

-Miroslav Vavra-
15. 09. 2019


comments powered by Disqus