Dnes je 13.12.2019

Zamestnanosť maturantov

Pred pár mesiacmi maturovali a dnes sme sa ich pýtali ako sa uplatnili na trhu práce. Na otázky odpovedalo niekoľko čerstvých maturantov zo slovenských miest.

Ako sa darí zamestnať maturantom v slovenských pomeroch? Končia všetci nutne na úradoch práce a sú naozaj v zamestnaní ťažko použiteľní? Na skúsenosti s hľadaním práce a uplatnením sa sme sa opýtali čerstvých maturantov.

Veronika: podarilo sa mi zamestnať asi pred mesiacom. Maturovala som ako cukrárka a musím povedať, že v škole na praxi nás veľa nenaučili. Po dvoch týždňoch ma prepustili s tým, že  potrebujú skúsenejšiu cukrárku a nie absolventku, ktorá toho veľa nevie i keď plat som mala ako absolventka. Takže som opäť na úrade práce.

Martina: mne sa podarilo zamestnať sa presne v deň odovzdávania maturitných vysvedčení. Prijali ma na dobu určitú, na tri mesiace. Plat som mala celkom dobrý, v čistom to bolo 500 €, len škoda, že to bola práca na sezónu.

Peter: zamestnal som sa mimo môj odbor, lebo v mojom odbore som miesto nenašiel. Robil som čašníka za 3 € na hodinu. Najhoršie na tom je, že ma do práce volávajú nepravideľne a tak plat nemám stabilný každý mesiac, ale počas prázdnin som zarábal aj 600 € mesačne.

Nikola: na dnešný deň som sa tešila, konečne ma čakal pohovor do zamestnania. Prišla som tam a opýtali sa ma, aké mám skúsenosti v odbore. Keď som povedala, že žiadne tak mi odpovedali a napísali aj do dotazníka, ktorý mi dali na úrade práce, že o prácu nemám záujem. Na úrade mi povedali, že ak ešte raz mi napíšu takéto hodnotenie, tak ma vyradia z úradu práce. Nik sa so mnou nebavil ako bolo na pohovore, hoci ja som záujem o prácu mala, moje skúsenosti sa zdali zamestnávateľovi nedostatočné a podrazil mi takýmto hodnotením nohy.

Michaela: počas prázdnin som si našla brigádu a pred pár dňami, keď mi skončila som sa zaevidovala na úrade práce. Odtiaľ ma poslali na jeden pohovor. Išla som tam a prvé čo sa personalistka  začala pýtať bolo, či mám záujem o prácu, keď som evidovaná na úrade práce. Nepochopila som ani jej ďalšiu otázku v ktorej sa ma pýtala prečo si nehľadám prácu sama. Ostala som prekvapená, že prečo na mňa takto vybehla, veď som povedala, že som pracovala. Keď sa pozrela do môjho životopisu tak povedala, že sa mi ozvú, keď budem na úrade práce evidovaná mesiac, lebo skôr ma prijať nemôžu. Priznám sa, že sa mi do takejto otrasnej práce, kde jednajú s ľuďmi takýmto spôsobom už ani nechce ísť.

 

Tento posledný prípad je ukážkovým vzorom nedokonalosti systému podpory zamestnania, kde ľudia evidovaní na úrade práce menej ako mesiac nemajú šancu sa zamestnať, pretože zamestnávateľ stráca možnosť získať finančnú dotáciu na toto pracovné miesto.

Ľuďom teda nezostáva nič iné a hľadať ďalej, no otvorene si povedzme, že aj u človeka, ktorý pracovať chce a v minulosti pracoval, postupom času začnú pracovné návyky slabnúť a jeho prípadný nástup na nové miesto je ťažší. Obrovská škoda, že okrem podpory zamestnávania dlhodobo nezamestatných sa ešte nikto nezamyslel nad podporou ľudí, ktorí sú na úrade práce evidovaní kratší čas.                                  

 

 

-Martina-
04. 11. 2014


comments powered by Disqus