Dnes je 17.05.2022

Zimná univerziáda 2015

Od 24. januára do 1. februára 2015 sa na Štrbskom Plese a v Osrblí uskutoční 27. Svetová zimná univerziáda.

Najväčší sviatok akademického športu planéty je už pred dverami. Od 24. januára do 1. februára 2015 sa na Štrbskom Plese a v Osrblí uskutoční 27. Svetová zimná univerziáda. Univerziáda je vysokoškolské medzinárodné športové podujatie. Hlavným organizátorom hier je Medzinárodná federácia vysokoškolského športu (International University Sports Federation - FISU). Názov je kombináciou slov „Univerzita“ a „Olympiáda“. 

Hostiteľskou krajinou v roku 2015 je Španielsko - Granada a Slovensko - Štrbské Pleso a Osrblie. Na Slovensku sa predstaví to najlepšie, čo ponúka vysokoškolský šport v tých najatraktívnejších disciplínach - skokoch na lyžiach, v severskej kombinácii, v behu na lyžiach a v biatlone.

Predpokladaná účasť športovcov na Štrbskom Plese a Osrblí je 470 pretekárov z 32 krajín. Spolu by sa malo na Univerziáde predstaviť 800 pretekárov, trénerov, servisných pracovníkov a ďalších členov oficiálnych výprav. Organizáciu Univerziády bude zabezpečovať spolu s 30 členmi organizačného výboru aj 50 členov FISU, 200 rozhodcov a technických delegátov, 150 dobrovoľníkov, 50 technických pracovníkov. Očakáva sa prítomnosť 150 novinárov z Európy, Severnej Ameriky, Ázie a Austrálie.

Počas Univerziády sa na Štrbskom Plese uskutoční viacero kultúrnych podujatí spojených s prezentáciou Slovenska. Po príchode jednotlivých delegácií sa uskutoční privítanie výprav na Univerziáda spojené so vztýčením vlajky krajiny v stredisku Štrbské Pleso. 24. januára 2015 o 18,00 hod sa na Štrbskom Plese uskutoční otvárací ceremoniál. Bude to cca 90 minútový kultúrny program, ktorý vyvrcholí zapálením univerziádneho ohňa. Každý deň sa po skončení disciplín na Štrbskom Plese a v Osrblí uskutočnia medailové ceremoniály, na ktorých sa odovzdajú medaile víťazom v jednotlivých disciplínach. Ceremoniálu bude predchádzať krátky kultúrny program. 1.februára 2015 sa na Štrbskom Plese uskutoční záverečný ceremoniál spojený s odovzdaním štafety organizačnému výboru zimnej univerziády v Granade. V dĺžke približne 60 minút.

Univerziáda, podobne ako olympijské hry, sú spojené so zapálením ohňa a štafetovým behom s pochodňou. Rovnako tomu bude aj počas SZU. Trasy štafetového behu, ani jeho účastníci, ešte nie sú určení. Predpokladá sa, že každý člen štafety by mal s pochodňou ubehnúť minimálne 1 kilometer. Štafeta by mala prechádzať cez najväčšie Univerzity na Slovensku a navzájom ich prepojiť. Zapálenie univerziádneho ohňa bude na Štrbskom Plese počas Otváracieho ceremoniálu.

Univerziáda bude u nás po tretí raz, po prvý raz to bolo v roku 1987, druhýkrát bola v regióne pred 15 rokmi. Zo Štrbského Plesa aj z Osrblia pôjde asi 20 hodín priamych prenosov cez Eurosport. Vstup na Univerziádu je voľný, na športoviskách sa nebude vyberať žiadne vstupné.

 

 

zdroj tatry2015.sk
 

-news-
22. 01. 2015


comments powered by Disqus