Dnes je 27.07.2021

Biela sobota na Slovensku, dodržiavali sa zaujímavé zvyky a tradície

Biela sobota patrila vareniu a pečeniu obradných jedál. Aj v tento deň sa dodržiavali rôzne zvyky a tradície.

Biela sobota patrila vareniu a pečeniu obradných jedál. Po piatkovom pôste sa v slovenských domácnostiach varila bravčovina, najčastejšie sa varila a aj do dnešného dňa varí šunka, gazdinky sa pripravovali na Veľkonočnú nedeľu. Vo viacerých oblastiach pripravovali na Veľkú noc jahňa, v južných častiach stredného a západného Slovenska doteraz pečú baránka z masy pripravenej z vajec, žemlí a klobásy.

Aj v tento deň sa vykonávali rôzne očistné rituály, rovnako ako na Veľký piatok sa ľudia umývali v sviežej jarnej vode z potokov, aby si posilnili svoje zdravie. Zaujímavosťou bolo, že v tento deň si gazdinky po vymiesení cesta neočistili ruky a išli pohladkať stromy, ktoré mali v tom roku prvýkrát zarodiť, alebo dávali málo ovocia.

Oheň mal v tento deň magickú a ochrannú silu. Novým ohňom  na Bielu sobotu zapálili večnú lampu a  paškál. Keď sa uhlíkmi z tohto ohňa obehol dom, mal byť chránený pred povodňami. Sadenie a siatie bolo v tento deň dovolené, dokonca bol tento deň považovaný za ideálny na tieto činnosti. V niektorých oblastiach Slovenska na Bielu sobotu kotúľali po poli okrúhly koláč, to malo zabezpečiť bohatú úrodu. 

 

 

zdroj slovenske-zvyky

 

 

 

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách Koronavírus na Slovensku

-Napísali.sk-
03. 04. 2021


comments powered by Disqus