Dnes je 13.06.2021

Čo všetko dal predvianočný týždeň

Posledný týždeň pred vianočnými sviatkami bol pestrý.

Posledný týždeň pred vianočnými sviatkami bol pestrý na mnohé udalosti vo všetkých (S)smeroch. "Nečakané" sa stalo skutočnosťou a náš premiér ohlásil tak dlho očakávanú kandidatúru na post prezidenta. Táto téma snáď najviac poznačila slovenské média a od onoho dňa "D", keď sa svet dozvedel o jeho ďalšej politickej ambícii sa o ničom inom už nepísalo a ani nehovorilo. Všetci sme sa mali tváriť akože prekvapene, keď s vážnou tvárou a obrovským pátosom ohlásil svoju kandidatúru. Moment prekvapenia bol rušený azda len tým, že to všetci už vopred vedeli.

Olej do ohňa prilial samotný predseda parlamentu Paška, keď zverejnil dátum prezidentských volieb, vtedy novinári chytili druhý dych a predvolebný ošial sa rozbehol v druhom kole. Začali sa riešiť zverejnené termíny, SMK dokonca zvolalo tlačovku, ktorá.... bola v konečnom dôsledku o ničom a nikoho nezaujímala, keďže SMK plní už len funkciu.... Plní vôbec nejakú? Konečná odpoveď na vybratý dátum prezidentských volieb nie je. Jednoducho sa to tak stalo.

Azda celý národ so zatajeným dychom očakával vymenovanie Mariána Kotlebu do funkcie predsedu BBSK. Teda možno celý národ ani nie, ale minimálne niekoľko ľudí v Banskej Bystrici vrátane Kotlebu. Dosť bolo humoru, ako sme už písali v piatkovom článku, preberanie "moci" sa nezaobišlo bez incidentov, či už pri vstupe do rokovacej sály, či už pri skladaní sľubu poslancov, či už počas prejavu nového župana, keď všetkým poprial požehnané biele Vianoce s dôrazom na slovo biele. Rovnako stojí za to sa pozastaviť aj nad zúfalým aktivistickým činom, keď oduševnelý občan v kostýme Mikuláša sa snažil dostať do rokovacej sály a chcel rozdávať darčeky. Pozornosť sa dá získať aj inak.

Piatková noc bola v Banskej Bystrici v znamení požiaru auta Kotlebovho "spolupracovníka" podniakteľa Beličku. Neznámy páchateľ mu pod jeho nie len pre Bystričanov známym Hummerom založil požiar a ten sa následne rošíril do celého auta. Na toto všetko sa dá už len povedať, že niečo zlé sa deje v Banskej Bystrici, niečo čo tu už dlhšie nebolo.

Minulú nedeľu sa pred príbytkom premiéra Fica uskutočnil protest, asi zo série "Berieme si späť našu krajinu", alebo niečo tomu podobné. Skupinka nadšencov sa zišla na ulici pred premiérovym bytom, spoločne si zakričali, vypočuli si niekoľko výziev od polície a pozvoľna sa rozišli s dobrým pocitom, že opäť raz urobili niečo užitočné pre túto krajinu. Jediná škoda je to, že premiér sa tam nezdržuje a aj počas minulotýždňového protestovania bol byt prázdny. Každopádne aspoň sa jeho susedia dozvedeli, čo si o ňom dav myslel.

Na to, že minulý týždeň sa už mal niesť v predvianočnom duchu sa toho udialo viac než dosť, preto verím, že nasledujúci, už  vianočný týždeň prinesie pokojné obdobie nie len vo verejnom dianí, ale u všetkých ľudí dobrej vôle.

-Miroslav Vavra-
22. 12. 2013


comments powered by Disqus