Dnes je 07.05.2021

Deň matiek: Druhá májová nedeľa patrí mamám

Druhá májová nedeľa patrí Dňu matiek, nezabudli ste?

História tohto dňa je zaujímavá a pestrá. Starovekí Gréci oslavovali deň matiek 250 rokov pred Kristom. Išlo o slávnosti na počesť bohyne Rhey, ktorá bola matkou všetkých bohov. Nešlo o verejné oslavy, bol to súkromný sviatok pokračovateliek rodu. Anglicko, 17. storočie, vtedy sa v tejto krajine začal uznávať sviatok Dňa matiek. V tom období pracovalo v Anglicku mnoho detí od rána do večera, bez nároku na voľno. Iba štvrtá nedeľa počas veľkonočného pôstu bola príležitosť, kedy sa mohli deti stretnúť so svojimi rodičmi, táto nedeľa dostala názov "Nedeľa matiek".

Anna Marie Jarvisová, práve táto Američanka navrhla v ženskom spolku v roku 1907, vzdať hold svojej mame a všetkým matkám na svete. Dámy nakoniec zalobovali na vyšších miestach a kongres v USA vyhlásil 8. mája 1914 druhú májovú nedeľu za Deň matiek. Druhú májovú nedeľu ako Deň matiek sa rozhodli prijať takmer všetky krajiny na celom svete. Na Slovensku sa Deň matiek začal oslavovať až po roku 1989, dovtedy bol viac populárnejší Deň žien.

Deň matiek si vždy pripomíname v druhú májovú nedeľu. Je to jeden z najkrajších sviatkov, ktorý nám má pripomenúť nenahraditeľnosť a jedninečnosť materinskej starostlivosti a zároveň vzdať úctu všetkým mamám, ktoré sa vždy nezištne obetovali pre svoje ratolesti, stáli pri svojich deťoch v dobrom i v zlom a boli im vždy tak potrebnou oporou v živote.

Každá krajina na svete oslavuje  Deň matiek trochu inak, no väčšinou každú mamu poteší kvet darovaný s vďakou a z lásky. Nezabudnime, že úctu a vďaku nie len svojim mamám je nutné vzdávať po celý rok.

Čítajte aj:

Ako to vyzerá s materskou dovolenkou na Slovensku?

 

 

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách

-Napísali.sk-
12. 05. 2019


comments powered by Disqus