Dnes je 20.04.2021

Deň Ústavy Slovenskej republiky, ako vznikala a čo o nej vieme?

Pripomíname Deň Ústavy Slovenskej republiky, Ústava sa niekoľkokrát pozmeňovala.

Ústava Slovenskej republiky bola prijatá 1. septembra 1992 o 22:26 hod. počtom 114 hlasov poslancami Slovenskej národnej rady. Podpísaná bola 3. septembra 1992 v Rytierskej sieni na Bratislavskom hrade vtedajším predsedom SNR Ivanom Gašparovičom a predsedom vlády Vladimírom Mečiarom. Jej výklad a kontrolu, či je dodržiavaná, má v právomoci Ústavný súd Slovenskej republiky.

Ústavu tvorí súhrn základných právnych noriem o spoločenskom zriadení, politickej organizácii a postavení občanov, ktorý zaväzuje všetky orgány a občanov štátu. Skladá sa z preambuly a deviatich hláv. Upravuje základné práva a slobody, politické práva, práva národnostných menšín a etnických skupín, sociálne, kultúrne a hospodárske práva, právo na súdnu a právnu ochranu.

Existencia Ústavy bola poznačených rôznymi zmenami. Počas prvej Dzurindovej vlády v roku 1999 bola zavedená priama voľba prezidenta. Následne v roku 2001 nasledovali povinné zmeny potrebné pre vstup Slovenska do Európskej únie a NATO (zmena štrukúry súdnej moci, zriadenie územných celkov, zriadenie nových ústavných orgánov).

Do Ústavy Slovenskej republiky zasahovalo už niekoľkokrát. Poslanci definovali manželstvo a ústavným zákonom zasiahli aj do súdnej rady a postavenia sudcov. Poslanci schválili aj ústavný zákon o zákaze vývozu vody. Článok 4 Ústavy Slovenskej republiky sa tak rozšíril o tento text: "Preprava vody odobratej z vodných útvarov nachádzajúcich sa na území SR cez hranice SR dopravnými prostriedkami alebo potrubím sa zakazuje; zákaz sa nevzťahuje na vodu na osobnú spotrebu, pitnú vodu balenú do spotrebiteľských obalov na území SR a minerálnu vodu balenú do spotrebiteľských obalov na území SR a na poskytnutie humanitárnej pomoci a pomoci v núdzových stavoch. Podrobnosti o podmienkach prepravy vody na osobnú spotrebu a na poskytnutie humanitárnej pomoci a pomoci v núdzových stavoch ustanoví zákon".

Niektoré  doplnky vyvolali veľké rozpory a diskusie. Pre niektorých odborníkov sa nezdali ako potrebné.

Čítajte aj:

Koronavírus sa vo verejných financiách naplno prejavil až teraz

 

 

foto ilustračné

 

 

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách Koronavírus na Slovensku

-Napísali.sk-
01. 09. 2020


comments powered by Disqus