Dnes je 27.07.2021

Komentár- hodnotenie zdravotníctva

Prieskum spokojnosti pacientov nemocníc na Slovensku pre niektoré zariadenia nedopadol dobre.

Vo veľkom hodnotení nemocníc zdravotnou poisťovňou Dôvera, sa hodnotila starostlivosť, strava a ubytovanie- teda čistota, komfort pre pacienta a pod. Rozdiely medzi tými najlepšími a najhoršími sú mimoriadne, pacienti veľakrát trpia špinavým prostredím, absolútne nechutným jedlom a nezáujmom sestričiek, ktoré sa dokážu tváriť veľmi nevrlo, ak sú vyrušené napríklad pri podvečernej sieste.

Z fakultných nemocníc skončila najlepšie Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok, najhoršia fakultná nemocnica je v Bratislave- Univerzitná nemocnica Bratislava. Medzi všeobecnými nemocnicami najlepšie dopadla nemocnica Sv. Michala v Bratislave. Zle dopadla nemocnica v Snine a dokonca aj nemocnica vo Zvolene. V kategórii ostatné zariadenia prvé miesto medzi najlepšími obsadilo zariadenie Mammacentrum sv. Agáty ProCare, a. s., Banská Bystrica, v tejto istej kategórii najhoršie dopadla nemocnica v Ilave.

Je známe, že slovenské zdravotníctvo padlo do priepasti podpriemernosti už veľmi dávno, väčšie investície do svojich zariadení štát nedokázal dať niekoľko rokov, preto sa nemôže nik čudovať, že to v niektorých nemocniciach vyzerá naozaj biedne. Niektorým nemocniciam dokonca nepomôže ani zmena majiteľa, transformácia na neziskové organizácie, či vstup zahraničného investora. Takýto živý priklad je nemocnica vo Zvolene, ktoré skončila v tomto hodnotení ako druhá najhoršia. Pacienti z blízkeho okolia tvrdia, že najideálnejšie je do tohto zariadenia sa nedostať, pretože podľa ich slov byť tam nie je výhra ani za živa a dokonca, ako už bolo medializované ani o pozostatky človeka nebýva dôstojne postarané.

Veľa nemocníc v rámci Slovenska bolo zrušených, prípadne funguje už len pohotovnostná služba a obrovské budovy ohlodáva zub času (nemocnica Nová Baňa okres Žarnovica). Po rušení nemocníc sa vytvorili tzv. spádové oblasti a pacienti sú nútení cestovať niekoľko desiatok kilometrov. Keby cestovali aspoň za kvalitou. Spádové zdravotnícke zariadenia sú mimoriadne populárne, zrušením odpadne zriaďovateľovi jedna finančná starosť, zariadenie a budova schátra- v lepšom prípade sa prenajme a na komfort pacienta sa hľadí už pomenej. Musí byť frustrujúce, keď pacienti precestujú mnohé kilometre a prídu do špiny, pri najmenšej požiadavke sa na nich vyrútia nevrlé sestričky (česť výnimkám, ktoré svoju prácu robia zodpovedne) a kvalita stravovania tiež nestojí za veľa, navyše sa toto všetko deje desiatky kilometrov od domova.

Tieto faktory nenapomáhajú pacientom v liečbe, skôr ich dostávajú do stresu, ktorý v danom momente nie je žiadúci. Pritom prebehlo už toľko zdravotníckych reforiem, toľko rečí pretieklo, čo a ako treba zmeniť, no nik sa závažnejšej zmeny nedočkal. To, že v kvalitách okrem štátnych zaostávajú aj niektoré súkromné zariadenia, ktoré žijú už len vďaka tomu, že sú tou, už spomínanou spádovou oblasťou a ich znovuprevzatie štátom by bolo likvidačné, nie je v poslednej dobe žiadna výnimka.

Čas ukáže akou cestou bude pokračovať naše zdravotníctvo, zatiaľ- až na niekoľko výnimiek to nie je žiadna výhra. Dúfajme, že tých pozitívných výnimiek bude neustále pribúdať a personál si bude uvedomovať, že je tu pre pacienta a ich práca, ktorú si vybrali je doslova poslaním.

 

-Miroslav Vavra-
01. 06. 2014


comments powered by Disqus