Dnes je 27.07.2021

Komentár: príroda ukázala svoju silu

Posledné dni príroda ukázala svoju silu nie len u nás, ale aj v zahraničí.

Nie len Slovensko, ale aj okolité krajiny pocítili v posledných dňoch čo dokáže príroda. Mohutné záplavy, zosuvy pôdy, silný vietor, ktorý ničil domy a lesy. Bezradní ľudia. Príroda nám každým rokom čoraz viac dokazuje svoju silu a pri pohľade na jej ničivé výčiny si človek uvedomí aký je doslova maličký. Klimatické zmeny spôsobujú stále väčšie extrémy počasia, intenzívne búrky s mimoriadne silným vetrom, tlakové níže, ktoré pri svojom prechode zvalcujú pol Európy, dokonca aj začínajúce vzdušné víry (tromby), ktoré sa našťastie na našom území nedotkli zeme a nedá sa o nich hovoriť ako o tornáde.

Každým ročným obdobím sa v poslednej dobe prechádza z extrému do extrému, tie prírodné úkazy, ktoré sa v rokoch minulých vyskytovali tiež, no nie tak intenzívne a raz za čas, sa pomaličky stávajú bežnými. Globálne sa celé roky hovorí o otepľovaní a klimatických zmenách, svetoví vedci to už notoricky spájajú so znečisťovaním ovzdušia, so znečiťovaním celej prírody. Svetové mocnosti sa teda snažia čím ďalej, tým menej znečisťovať ovzdušie a prostredie, škoda, že len formou oficiálnych vyjadrení a maximálne papierovo.

Práve tie krajiny, čo sa považujú svetovo za najväčšie, čo majú plné ústa rečí o šetrení životného prostredia, ho najviac ničia, najviac drancujú prírodu a znečisťujú prostredie v ktorom žijeme. Nebudem menovať už všetkým známe svetové mocnosti, ktoré majú najväčší podiel na znečisťovaní našej Zeme. Ich činy majú obrovský vplyv na budúcnosť. Preto sa nečudujme, že tornáda, ktoré napríklad nikdy neboli pravidelnou záležitosťou európskych krajín sa za posledné roky vyskytujú v susednom Poľsku a Česku. 

Po zhliadnutí toho všetkého, čo sa prehnalo Slovenskom počas štvrtka a piatka by sme si všetci mali uvedomiť, že merať si silu s prírodou nebude mať nikdy zmysel, my sme tí, čo budú v tomto súboji vždy ťahať za kratší koniec. Keby si to tak uvedomili všetci...

-Miroslav Vavra-
18. 05. 2014


comments powered by Disqus