Dnes je 27.07.2021

Komentár: sudcovia chcú nové vedenie

Sudcovia si uplynulý týždeň nezvolili šéfa najvyššieho súdu, no súčasnému šéfovi dali stop vo funkcii.

Voľby šéfa najvyššieho súdu, ktoré boli minulý pondelok v Sobranciach síce nepriniesli nového víťaza, no priniesli predovšetkým jedného porazeného. Štefan Harabin nebol zvolený ani v druhom kole voľby a tak  v opakovaných voľbách, ktoré by mala súdna rada vyhlásiť do 120 dní od posledných volieb, už nemôže kandidovať. Jeho funkcia končí približne o mesiac.

Harabin bol na čele slovenskej justície pomerne dlhú dobu, s prestávkami približne 10 rokov. Osoba tak kontroverzná, médiami spájaná s rôznymi osobami a kauzami, až som sa čudoval, čo tam vlastne preboha robí. Nechcem polemizovať ako je to možné, no Harabin vyhral mnoho súdnych sporov, mnohé obvinenia mu neboli dôkladnejšie preukázané, zo všetkého sa dokázal "vysekať" a vyhral mnoho sporov o ochranu osobnosti.  Bol a aj je si stále sebaistý, aspoň tak pôsobí, niekomu tým možno chce ukázať, že je viac- menej nedoktnuteľný.

Na Slovensku vznikli proti jeho osobe veľké negatívne nálady, ktoré boli dotiahnuté až do odporúčania premiéra Fica, aby zvážil svoju kandidatúru. Zrejme aj sám Fico videl, že to už nie je úplne v poriadku a asi si uvedomuje, že slovenské súdnictvo leží v morálnom bahne a je potrebná zmena vo vedení. Alebo to bolo len také malé odporúčanie pre média, na získanie sympatii širšej verejnosti? Človek nikdy nevie.

Ako som už spomínal súdnictvo na Slovensku je v kritickom stave, z ktorého sa dokáže len ťažko vyhrabať, neprospievajú tomu ani politici, ani samotní sudcovia a šéf Najvyššieho súdu by nemal byť nikdy a ničím kompromitovaný, nemal by na to dať ani najmenší dôvod. V prípade Harabina to bol presný opak, dôvody sa vynárali stále nové a súdnictvo pod vedením všetkých ministrov a šéfa sudcov išlo stále dolu kopcom. Neverím, že nové vedenie prinesie radikálne a obrovské zmeny, no možno "čerstvý vzduch" bude impulzom na postupnú masívnu reformu, ktoré je v slovenskom súdnictve tak mimoriadne potrebná.

 

-Miroslav Vavra-
25. 05. 2014


comments powered by Disqus