Dnes je 20.10.2020

Koronakríza sa stupňuje, Matovič sa rozhádal so Sulíkom a plošné testovanie ľudí

Koronakríza na Slovensku sa za tento týždeň zásadne vystupňovala a vystupňovala sa aj hádka Matoviča so Sulíkom. Okrem toho sa bude plošne testovať.

Koronakríza sa na Slovensku vystupňovala, každý týždeň máme množstvo nových prípadov ochorenia COVID- 19. Na Slovensku začali platiť zásadnejšie opatrenia. Rúška už aj na verejnosti, obmedzenia pre reštaurácie a všetky podujatia sa pozastavili. Nevylučuje sa ani lockdown a to v prípade ak bude počet nových prípadov stále neprimeraný. Denne máme tisícky chorých na koronavírus a nemocnice to už prestávajú zvládať.

Lockdown bude znamenať pre mnohé firmy krach, hoci sa hovorí o rôznych záchranných balíkoch zo strany koalície, ide o čiastkovú pomoc. Minister financií trochu nepremyslene odkázal, že nech sa vydrží, ani štát nemá teraz dobrý príjem. Ale to je minister financií, on žiaľ nepremyslené vety dokáže povedať pomerne často. Napriek tomu, riešenie je stále otázne. Teoretickým riešením môže byť plošné testovanie ľudí, ktoré včera predstavil premiér Matovič, no je tam stále množstvo otáznikov o ktorých sa musí diskutovať. Napriek tomu si na takúto rozsiahlu akciu určil Matovič pomerne krátky čas.

Pri zavádzaní nových opatrení sa strhla hádka medzi premiérom Matovičom a ministrom Sulíkom. Kedysi kamaráti a potom zas nie a zas kamaráti sa pochytili na obmedzeniach pre reštaurácie a kaviarne. Sulík mal návrh zatvárať len tie reštaurácie, kde reálne vypukla epidémia. Matovič hovorí o plošnom opatrení. Sulík chcel dáta a hovoril, že na epidemiologickom zasadnutí sa len „tliachalo“ a Matovič sa do neho pustil za jeho účasť na týchto zasadnutiach. Takto to pokračovalo celý týždeň, až to došlo do momentu, kedy Matovič začal odmietať všetko, čo je spojené s SaS.

Takto sa koaliční partneri nesprávajú, takto sa vedenie štátu nespráva v momente, keď je nutné zachraňovať Slovensko. Namiesto toho hádky a k tomu aj prieskum, ktorý ukázal, že Matovičova strana bola predbehnutá Pellegriniho stranou. Naopak SaS posilnila. Ľudia sú z celého vývoja zmätení a stále nevedia ktoré opatrenia platia a čo sa má robiť, pretože hádka v koalícii prebehla cez všetky informácie, ktoré by sme potrebovali viac.

Problémom sú nemocnice, pretože sme už v niekoľkých dosiahli kapacitné stavy a zdravotná starostlivosť sa obmedzuje na to nevyhnutné. Čo ale tomuto nepriaznivému vývoju nie len na Slovensku predchádzalo? Premrhané leto, kedy sme si mysleli, že môžeme všetko a nulová kontrola na hraniciach, kedy sme si koronavírus priniesli na Slovensko z krajín, kde situácia nebola vôbec taká dobrá ako sa hovorilo. Priznal to aj Sulík, že na hranice sme sa mali zamerať viac. Škoda, že až teraz.

V čase, keď sa na Slovensku situácia zhoršovala boli všetky akcie, svadby a oslavy v plnom prúde. V momente, keď mali na Slovensku fungovať prvé prísnejšie pravidlá, tak Matovič utešoval „nevestičky“, že vybojoval voľnejšie pravidlá. S voľnejšími pravidlami sa podarilo vybojovať aj lepšie šírenie koronavírusu a stav v ktorom sme aj teraz. Zodpovednosť ľudí bola nulová. Dôležité je, že „nevestičky“ si svoje dni užili a premiér sa posnažil o povestné „percentíčka“. Zbytočne, aj tak jeho štýl ľudí už prestal baviť.

Koronakríza sa bude na Slovensku stupňovať, lockdown, teda zásadné obmedzenia pre Slovákov sú témou, no ako to vstrebeme, keď mnohí mali problém aj s týmto, to je otázne. Spomalenie šírenia koronavírusu je nutnosť a dnes to musíme dosahovať všetkými prostriedkami. V čase, keď sme mali pre to urobiť nutné minimum a opatrenia mohli byť mierne sme sa správali absolútne nelogicky. Dnes robíme čo sa dá a systém dostáva zabrať. Opatrenia treba dodržiavať, treba nosiť rúško všade, dodržiavať odstup, umývať a dezinfikovať si ruky. Vyhýbať sa väčším skupinám ľudí čo najviac ak je to možné. Urobiť všetko pre to, aby sme sa vyhli tejto nákaze. Rizikové správanie dnes nemá miesto. Na druhej strane by si mali mnohí uvedomiť svoju zodpovednosť za súčasný stav, ktorý máme vďaka nezodpovednosti ľudí a nezodpovednosti politikov.

Čítajte aj:

Koronavírus nabral na obrovskej sile, pomôžu len prísnejšie opatrenia a problémy majú už aj nemocnice

 

 

foto ilustračné

 

 

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách Koronavírus na Slovensku

-Miroslav Vavra-
18. 10. 2020


comments powered by Disqus