Dnes je 27.07.2021

Kresťania slávia Veľký piatok, má svoje tradície

Veľký piatok je pre evanjelikov najväčším veľkonočným sviatkom. V tento deň sa dodržiavali rôzne očistné zvyky a tradície nie len pre ľudí, ale aj pre zvieratá.

Veľký piatok je pre evanjelikov najväčším veľkonočným sviatkom. Okrem evanjelikov si aj ostatní kresťania po celom svete pripomínajú smrť Ježiša Krista na kríži. Veľký piatok je zároveň jedným z dní prísneho pôstu. V rímskokatolíckych chrámoch  sa dnes- jediný deň v roku neslúži svätá omša a oltáre sú bez chrámového rúcha. Hlavne popoludní sa konajú veľkopiatočné obrady, ktoré pozostávajú z modlitieb a  poklony veriacich pri kríži a Božom hrobe.

V tento deň sa dodržiavali rôzne očistné zvyky a tradície nie len pre ľudí, ale aj pre zvieratá. Ľudia, ktorí trpeli chorobami, či rôznymi inými neduhami sa v tento deň chodili skoro ráno umývať do potoka. Verili, že voda v potoku má vtedy zázračnú silu a pôsobí na rany. Takýto účinok mala mať podľa tradícií len skoro ráno, pokiaľ nepreletel ponad vodu vtáčik. Rovnako v tento deň ľudia brodili kone, čo malo na ne pôsobiť očistne.

Na Veľký piatok sa nesmelo hýbať zemou, kopať, sadiť a zatĺkať koly do zeme. Nesmeli sa vykonávať takmer žiadne práce. Priadli pašiové nite, ktorými sa urobilo niekoľko stehov. Mali chrániť pred zarieknutím a zlými duchmi celú rodinu. Košeľa, ktorá bola ušitá pašiovými niťami chránila pred bleskom. Po celom Slovensku sa dodržiaval úplný pôst a pripravovali sa pôstne jedlá. Varili sa strukoviny a zemiakové šúľance s makom, jedli  sa aj údené ryby, zemiaky a voda z kyslej kapusty.

 

 

zdroj slovenske-zvyky

 

 

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách Koronavírus na Slovensku

-Napísali.sk-
02. 04. 2021


comments powered by Disqus