Dnes je 10.08.2022

Na Slovensku lockdown, hranice nekontrolované

Na Slovensku sme si zvykli na boj s epidémiou tak po svojom, krajinu dáme do lockdownu a hranice stále výraznejšie nekontrolujeme.

Na Slovensku sa snažíme bojovať s epidémiou tak po svojom a máme lockdown, ktorý by mal obmedzovať pohyb po území Slovenska, ale zároveň na hraniciach máme takmer žiadne kontroly, teda ktokoľvek prichádza na Slovensko a my o tom ani nemusíme vedieť. Teraz je viac dôležitejšie odkiaľ a v akom stave na Slovensko prichádza a presne takto sme si navozili poriadne výraznú epidémiu.

Asi sme si zvykli nerobiť nič, až kým nie je epidémia výrazná a následne robiť veci, ktoré nemajú požadovaný efekt. Na Slovensku môžeme obmedzovať pohyb koľko chceme, ak si časť prípadov dovážame zo zahraničia. Ak sa nebudeme zameriavať na hranice, takto budeme mať lockdown niekoľkokrát do roka a budeme robiť neustále to isté. Úspešné krajiny, ktoré situáciu omnoho viac dokážu kontrolovať používajú očkovanie a  kontrolu hraníc.

Pred viac ako rokom, keď expremiér Pellegrini uzavrel hranice a bola povinná štátna karanténa pre všetkých zo zahraničiach sa ukázalo, ako sa dá bojovať s touto epidémiou. Ukázalo sa, že práve hranice sú  tým miestom, kde to v krajine začína a kde sa dá dostatočne silným spôsobom zabojovať. Možno to bolo zo strany Pellegriniho riešenie v panike, ale nikto nemôže povedať, že nebolo účinné.

Namiesto toho, aby sme začali používať kombináciu opatrení a postupom času ich zdokonaľovali, začali sme neustále robiť všetko to isté, čo nám nefunguje efektívne. Rôzne opatrenia sa zavádzajú neskoro a neúčinne, všetko má svoje kompromisy, pritom je situácia, kedy kompromisy nemôžu existovať. Vôbec nie tie, ktoré nie sú v z myšlienok odborníkov, ale len obyčajných populistov.

Jednoznačne nedokážeme účinne zabrať kde je problém a teda a si celé Slovensko ničíme nie len po zdravotnej, ale aj finančnej stránke. Niekto môže namietať, že má právo vycestovať a slobodne cestovať medzi krajinami, dokonca aj v tejto situácii. Skúsme si preto porovnať, že by malo byť pre Slovensko dôležitejšie prísnejšie kontrolovanie hraníc ako to, že niekto môže kedykoľvek ísť do zahraničia, aj keď nemusí.

Obmedzením cestovania a výrazným sprísnením vstupu do krajiny, prípadne nejakou formou štátnej karantény, možno naštveme niekoľko tisícok ľudí, ale na druhej strane tak dokážeme výraznejšie ochrániť zdravie Slovenska, nezlikvidujeme si zdravotníkov, nezlikvidujeme si firmy, ktoré nemôžu poriadne fungovať, dokážeme lepšie narábať s verejnými financiami a zrejme by nemusel byť lockdown, prípadne výraznejšie obmedzenia ľudí.

Samozrejme niečo takéto bude fungovať len v kombinácii s očkovaním. Čo myslíte, stálo by to za to, presmerovať viac pozornosti na hranice? Niektorí ministri a ani premiér myšlienkovo nezvládajú porovnávať niečo takéto, ale pritom je to viac než jasné, že Slovensko sa musí viac zamerať na ochranu hraníc. Inak si budeme situáciu komplikovať aj naďalej. Takto môžeme efektívne pomáhať Slovensku.

Čítajte aj:

Na Slovensku sú prísnejšie opatrenia, finančná pomoc pre ľudí a firmy nie je

 

 

foto ilustračné

 

 

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách Koronavírus na Slovensku

-Miroslav Vavra-
07. 12. 2021


comments powered by Disqus