Dnes je 13.06.2021

Nepriateľ štátu

Banskobystrický kraj sa stal po voľbách do VÚC médiami najskloňovanejším miestom na Slovensku...

Výsledky volieb do VÚC v Banskobystrickom kraji rozvírili mediálne hladiny, určite na dlhší čas ako to bolo po minulé voľby. Dôvod sa volá Kotleba. Je to právoplatný víťaz volieb a na najbližšie štyri roky aj právoplatný predseda Banskobystrického samosprávneho kraja. Kto je vlastne tento človek? Slovenskými médiami označovaný ako extrémista, vodca Slovenskej pospolitosti, nacista, rasista a podobne. Dokonca strana ktorú v nedávnej minulosti viedol bola rozpustená. Udreli si aj zahraničné médiá, ktoré rovnako nešetrili prívlastkami ako neonacista a podobne. Zahraničie by si malo najprv nazrieť do vlastnej kuchyne, tiež to tam nemajú ružové.

Prečo potom tieto všetky prívlastky? Predovšetkým pre jeho činy a výroky, ktoré tak vyznievajú. Konečná myšlienka z jeho strany nemusí byť zlá, no spôsobo prezentácie bol nanajvýš nešťastný. A tak teda s večným prívlastkom extrémista  chce podľa jeho slov bojovať za slušných ľudí. Posledné dni mu dali priestor na realizáciu svojich plánov a predstáv.

Marián Kotleba, v minulosti stredoškolský učiteľ informatiky, potom prevádzkar v istom podniku v Banskej Bystrici a nakoniec predseda vyššieho územného celku. Popritom líder- nie predseda strany ĽSNS a organizátor rôznych akcií, väčšinou končiacich tvrdým policajným zásahom a jeho odvedením na výsluch. Dnes tí ktorí ho zatýkali ho budú chrániť ako ústavného činiteľa.

Po nie veľmi očakávanom výsledku prvého kola volieb médiá a politici zbystrili pozornosť. Začala sa masívna politická antikampaň a svoje k tomu pridali aj média. Kotleba sa ich rozhodol bojkotovať a nijak sa počas dvoch týždňov médiám nevyjadroval. Tu sa ukazuje povestné, aj zlá reklama je reklama a tak sa chtiac- nechtiach dostával do povedomia ľudu a vďaka jeho prezentácii ako najväčšieho rasistu sa vo voličoch otvorila myšlienka potencionálnho riešenia rómskeho problému, ktorý dlhé roky trápi našu spoločnosť. Bol takmer označený za nepriateľa štátu. Predseda Smeru Róbert Fico, nepripúšťal v druhom kole volieb prehru svojho kandidáta Vladimíra Maňku a veril, že druhé kolo bude jednoznačné v prospech Smeru. Povolebné diskusie po prvom kole volieb boli plné kvetnatých viet o zdolaní extrémizmu.

Poslednú sobotu mu ale musela vypadnúť aj jeho povestná cola z rúk. Predbežné výsledky hovorili až prilíš jednoznačne v prospech Mariána Kotlebu a prehra Maňku s pribúdajúcim časom bola jasná. V Banskobystrickom kraji akoby začala istá mobilizácia ľudu a zvolenie Kotlebu môžeme vnímať ako formu protestu proti nikam nevedúcej politike Smeru. Predovšetkým chcú obyvatelia konkrétne a účinné riešenia problému s neprispôsobivými občanmi. Tejto témy sa Smer elegantne vzdal a hodil to na krk združeniu Obyčajných ľudí, ktorí sa tiež dostali do parlamentu v posledných parlamentných voľbách. Takmer po dvoch rokoch je riešenie v nedohľadne a situácia sa stále nezlepšuje.

Práve tu prezentácia Kotlebu najviac chytila ľudí za srdce, ktorí majú už dosť často aj denného teroru od týchto obyvateľov. Marián Kotleba sa nestráni použiť aj tvrdé slová a práve toto v ľuďoch mohlo vyvolať pocit, že on je ten pravý, ktorý dokáže urobiť v tomto poriadok, veď z jeho úst to zatiaľ vždy znelo tak jednoznačne a jednoducho. Na reálne výsledky si ale budeme musieť všetci počkať.

Ťažko povedať, či počas noci zo soboty na nedeľu dostala demokracia ranu pod pás, pretože princíp demokracie sa v našej milovanej vlasti nikdy nedodržiaval. Poslanci chcú nového predsedu Kotlebu bojkotovať, takto môžu dostať kraj do nelichotivej situácie.

Rozhodne teraz je pre neho tá správna príležitosť ukázať miesto rečí reálne skutky, ktoré musia byť v súlade so zákonmi, bude musieť potláčať istú časť samého seba? A pre ostatných politikov by malo byť toto veľkým upozornením, že nie sú nenahraditeľní a chvíle pri korýtku sa môžu zo dňa na deň skončiť. Kotleba by mal byť do svojej funkcie vymenovaný najneskôr do konca decembra. Potom sa môžu začať napĺňať jeho predstavy o chode kraja.

-Miroslav Vavra-
27. 11. 2013


comments powered by Disqus