Dnes je 20.04.2021

Pripomíname si Sviatok všetkých svätých, má svoje tradície

Prvý november neodmysliteľne patrí Sviatku všetkých svätých. Je to deň, kedy omnoho intenzívnejšie myslíme na tých, ktorí už nie sú medzi nami.

Prvý november neodmysliteľne patrí Sviatku všetkých svätých. Je to deň, kedy omnoho intenzívnejšie myslíme na tých, ktorí už nie sú medzi nami. Zároveň im vzdávame úctu. Viete kam siahajú korene tohto sviatku a aký bol jeho historický vývoj?

História siaha skutočne ďaleko, až do pohanských čias,  do keltskej kultúry, kde Sviatok všetkých svätých nachádza svoj pôvod. V prvý novembrový deň Kelti slávili sviatok Samhaim, bol to zároveň keltský Nový rok. Kelti verili, že v túto noc sa svet živých prelína so svetom mŕtvych a preto zapaľovali ohne, aby duše našli cestu do príbytku živých a mohli s nimi stráviť noc.

Cirkev tento sviatok prebrala. Vznik Sviatku všetkých svätých vo východnej cirkvi sa datuje od 4. storočia. Západná cirkev tento sviatok prevzala o niečo neskôr a to v 7. storočí. V Rímskej ríši tento sviatok prvýkrát slávili 13. mája roku 609. O zmenu dátumu slávenia Sviatku všetkých svätých na 1. novembra sa zaslúžil pápež Gregor III.  Pápež v tento deň k úcte všetkých svätých posvätil kaplnku v Bazilike sv. Petra. Pápež Gregor IV. o sto rokov neskôr rozšíril tento sviatok na celú cirkev a od toho času sa slávi každý rok.

Druhý novembrový deň patrí Pamiatke zosnulých a poznáme ho aj pod menom Dušičky. História tohto dňa sa viaže až do roku 998. V tento deň opát Odilo v benediktínskom kláštore Cluny zaviedol tradíciu 1. novembra od večera vyzváňať a spievať žalmy a 2. novembra slúžiť veľkú zádušnú omšu. Vďaka silnému vplyvu týchto mníchov sa v 11. storočí táto tradícia rozšírila na celú cirkev, v Ríme bola prijatá až v 14. storočí.

Nezabudnime teda v dnešný deň vzdať úctu a venovať tichú spomienku všetkým našim blízkym a známym, ktorí už nemôžu byť medzi nami.

 

 

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách Koronavírus na Slovensku

-Napísali.sk-
01. 11. 2020


comments powered by Disqus