Dnes je 13.06.2021

Protestom k lepším časom?

Minulý piatok sa v Bratislave uškutočnilo ďalšie protestné zhromaždenie...

Bratislava, piatok 22. novembra, okolie Právnickej fakulty univerzity Komenského. Protestné zhromaždenie sa dožadovalo vstupu do budovy a rozhovoru s rektorom fakulty. Následne sa všetko zmenilo na potýčku s políciu a správanie účastníkov nemalo vyberavé spôsoby.

Prečo vlastne toto všetko? Ľudia už od  dávnych  čias vyjadrovali svoju nespokojnosť rôznymi spôsobmi, jeden z nich je aj protest, protestné akcie, zhromaždenia a podobne. Ťažko povedať čoho sme boli svedkami v Bratislave. Protest mal byť namierený proti cenzúre v RTVS, proti komu- čomu bol namierený skutočne? Nestretlo sa len pár ľudí s chuťou ničiť a byť viditeľný?

Od začiatku gorilých čias sa s mini protestami akoby roztrhlo vrece, tieto protesty sa väčšinou začínali podobať na začiatky občianskej neposlušnosti, ktoré boli jednoducho potlačené políciou. Rozhodne môžeme povedať, že aj niektoré zákroky polície hraničili so zákonom, no "pokojné" protestné zhromaždenia tiež neboli v medziach normy. Pokusy dostať sa do parlamentu, na Bratislavský hrad, do budovy Slovenského rozhlasu, posledne na Právnickú fakultu, toto všetko malo znamenať odpor hŕstky ľudí proti tomuto systému?  Črtá sa otázka, prečo takýto odpor potom vyzerá ako vyčíňanie chuligánov?

Muži, ženy, mladiství, títo všetci chceli akosi protestovať proti tomuto nepochybne zvrátenému systému nehladiacemu na potreby ľudí,  proti tomu, aby neboli "ovce" tohto systému a pritom sa stali "ovcami" v niekoho hre, ktoré sa nechali strhnúť na ničenie, napádanie a verejný neporiadok. Ak by takto mala prebiehať nežná revolúcia- to je bez štipky rozmýšľania, kultúrnosti a jasného vyjadrenia svojich požiadaviek, tak asi by skončila fatálnym neúspechom. Ako som si mohol všimnúť, vyjadrovanie požiadaviek týchto protestujúcich bolo pozoruhodné. Organizácia protestu typu poďme týmto smerom a uvidíme kam sa dostaneme a čo zničíme, účastníci- všetci hulákajúci si svoje a pri pokuse polície a udržanie poriadku typické pokriky- policajný štát, policajná brutalita, atď..

Toto nie je to, čo by strhlo viac ľudí k ich podpore, tento prejav ich nevôle akurát priťahuje výtržníkov a chuligánov, ktorí potrebujú na svoje konanie anonymitu davu a ktorí berú toto zhromaždenie ako predprípravu pred blížiacim sa futbalovým zápasom. 

Zaujímavým javom bolo, že tieto protesty sa začali odohrávať vždy buď počas volebného dňa volieb do VÚC (9.11.), alebo deň predtým. Závan politickej objednávky je pomaly citeľný, tak ako to mohlo byť s našou "slávnou" gorilou. Miesto protestov je vždy Bratislava, či je už pri vláde modrá, alebo červená strana. Prečo nie Košice, prečo nie Žilina, Banská Bystrica, Nitra, či iné mestá? Žeby lepší dosah politických strán na tieto zhromaždenia?

Základom protestu by bolo predovšetkým organizované zhromaždenie na pokojnej úrovni bez nutnosti zásahov polície, aby sa bežní ľudia nebáli chodiť do týchto miest, prípadne aby sa bez obáv pridali. Nech sa ostatní ľudia počas týchto akcií nemusia báť o svoj majetok a zdravie a nech už raz konečne niekto jasne povie, čo sa požaduje. Inak to bude ako vždy len bezcieľne kričanie do prázdna.

Zhromaždenie ľudí, ktorí vyjadrovali nesúhlas pod názvom Berieme si späť našu krajinu a im podobné vlastenecké výdobytky, by si mali uvedomiť, že predtým než si ju vezmú späť, sami si ju zničia a nik ich nebude brať vážne...

-Miroslav Vavra-
25. 11. 2013


comments powered by Disqus