Dnes je 20.04.2021

Slovenské národné povstanie, aké boli zlomové dni?

Na Slovensku si pripomíname 76. výročie Slovenského národného povstania.

Pripomíname si 76. výročie od začiatku historického momentu- Slovenského národného povstania. Hoci sa názory niektorých ľudí rôznia a snažia sa tieto dni vykladať inak a svojsky vyťahovať rôzne nové historické "fakty", význam tohto aktu je po celé desaťročia nepopierateľný. Vedeli by o tom hovoriť všetci ešte žijúci ľudia, ktorí tieto tvrdé boje prežili na vlastnej koži. Rôzne demagógie vyťahujú najmä tí, ktorí  podobný boj o život nezažili a zrejme si ani nevedia vtedajšiu realitu predstaviť.

Z reality prejdime k ťažkej histórii, ťažkej na život, ťažkej pre obavy o budúcnosť a neisté chvíle. Povstanie začalo 29. augusta 1944 jeho centrom bola Banská Bystrica. Samotnému povstaniu predchádzali mnohé nie len politické udalosti. Pre Nemeckú ríšu sa Slovensko stalo nespoľahlivým, lebo sa tu rozmohlo partizánske hnutie. 

V auguste v roku 1944 vyhlásil Tiso stanné právo a 29. 8. 1944 začali Nemci okupovať Slovensko. Povstanie sa muselo začať za menej výhodných podmienok a Golian vysielačom v Banskej Bystrici v mene vojenského ústredia SNR o 20.00 hodine zahlásil dohovorené heslo: „začnite s vysťahovaním“. Na druhý deň slobodný Slovenský vysielač v Banskej Bystrici odvysielal výzvu, aby Slovenský národ povstal proti fašistom.

Najťažšie boje prebehli v Nízkych Tatrách na Liptove, Žarnovici, Žiari nad Hronom. Povstanie bolo podporované 1. Česko- slovenským stíhacím leteckým plukom, používali lietadlá Lávočka- 5. O povstaní na Slovensku bol informovaný Londýn aj Moskva. Na čele SNP boli Golian, Viest, Šmidke, Ursíny a mnoho iných, dokonca aj velitelia zo Sovietskeho zväzu.

Nemci boli v značnej prevahe a podarilo sa im obsadiť západné Slovensko, odzbrojili vojakov a zmocnili sa ich zbraní a munície.  2. slovenské divízie na východnom Slovensku boli umiestnené v trojuholníku Michalovce, Medzilaborce, Humenné. Počítalo sa s nimi, že sa zapoja do povstania, no generál Malár nebol považovaný za dostatočne spoľahlivého a do príprav na zapojenie sa do SNP zapojil len nižší dôstojnícky zbor. Organizácia bola nedostatočná, neboli schopní ísť do povstania.

Situácia bola veľmi zložitá, ako už bolo spomenuté, povstanie zlyhalo v Bratislave, Nitre, či Trenčíne, čím sa stratilo veľa nenahraditeľnej výzbroje. Nemci odzbrojili aj 2. východoslovenské divízie a iba časť si zachovala zbrane. Na tvrdý odpor narazili Nemci na strednom Slovensku.

Povstanie bolo teda len na strednom Slovensku, tým pádom pri množstve i veľkosti nemeckej armády bolo povstanie neúspešné a 27. októbra padla Banská Bystrica. Porazených povstalcov Nemci buď hneď zastrelili, alebo odvliekli do koncentračných táborov, kde mnohí skončili v plynových komorách. Začali sa formovať ďalšie partizánske hnutia a partizáni pokračovali v bojoch proti nacistom až do oslobodenia krajiny na jar 1945.

Počíta sa, že povstania sa zúčastnilo približne 60 000 vojakov slovenskej armády a 20 000 partizánov, ktorými boli aj Česi, Rusi, Francúzi a iní. Nebyť SNP po vojne by sa s nami jednalo ako s porazeným štátom.

Čítajte aj:

Koronavírus sa vo verejných financiách naplno prejavil až teraz

 

 

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách Koronavírus na Slovensku

-Napísali.sk-
29. 08. 2020


comments powered by Disqus