Dnes je 27.07.2021

Sviatok práce, ako sa oslavoval na Slovensku?

Sviatok práce oslavujú takmer po celom svete. Ako to vyzeralo na Slovensku?

V roku 1886 sa v USA, od New Yorku až po San Francisco, zdvihla vlna demonštrácií. Robotníci štrajkovali za osemhodinový pracovný čas. Centrom boja bolo Chicago. Do ulíc vyšlo 1. mája 40 000 štrajkujúcich a štrajky pokračovali dva dni.  3. mája  polícia začala strieľať do robotníkov, šesť osôb bolo zabitých a päťdesiat ťažko zranených. Po krvavých udalostiach v Chicagu rozpútali úrady v USA štvanice proti robotníckemu hnutiu a masovo zatýkali. Uznesenie o oslavách prijal ustanovujúci kongres II. internacionály až o tri roky neskôr, v roku 1889 v Paríži na pamäť všeobecného štrajku a masových demonštrácii chicagských robotníkov.

V prvomájový deň sa v Liptovskom Mikuláši v roku 1918  konalo zhromaždenie sociálnodemokratickej strany na ktorom vzniesli robotníci svoje požiadavky. Po vzniku ČSR bol od roku 1919  1. máj vyhlásený za štátny sviatok. Prvomájové oslavy sa niesli v duchu boja proti nezamestnanosti a k zlepšeniu pracovných podmienok a postavenia pracujúcich.

Komunisti robili veľkolepé oslavy

Komunisti  na 1. mája robili veľkolepé oslavy. Stavali sa tribúny z ktorých mávali sprievodu robotníkov a tí vykrikovali rôzne heslá a spievali pesničky. Robotníci držali mávatká, zástavky a kývali komunistickým pohlavárom stojacim na tribúne.  Oslavy trvali celé doobedie a poobede sa tancovalo na námestiach.

Sviatok práce oslavuje takmer celý svet

Sviatok práce oslavujú takmer po celom svete. Európske krajiny majú v tento deň rôzne zvyky a tradície, napríklad v Bulharsku zakladajú ohne, ktoré potom preskakujú. Prvý máj sa oslavuje v Nemecku, Veľkej Británii, Švédsku, Fínsku, Belgicku, Chorvátsku, Portugalsku, Španielsku, Srbsku, Turecku, Taliansku a v Rusku.

Rovnako v tento deň oslavujú aj Kanaďania, no napríklad v USA sa Sviatok práce slávi v prvý pondelok v septembri a Američania ho považujú za oficiálny koniec leta. Oslavy Sviatku práce presunul na september prezident Cleveland, aby sa s týmto sviatkom nespájalo násilie.

Brazílčania sa v tento deň môžu tešiť na pravidelné upravenie minimálnej mzdy a v Čile sa konajú tradičné manifestácie. Austrália je v tomto smere pomerne rozdelená. Tento sviatok sa v rôznych kútoch Austrálie oslavuje v marci, máji a októbri. Dôvodom rozdielnych dní osláv v Austrálii je, že každý štát a územná správa vydávajú licenciu na určovanie dňa sviatku práce.

Ázijské krajiny v drvivej väčšine Sviatok práce tiež oslavujú, zamestnanci v Číne dostávajú tri dni voľna, ktoré si môžu rovnomerne vybrať počas troch mesiacov. No napríklad takí Japonci tento sviatok neoslavujú vôbec. Sviatok práce sa oslavuje aj v Egypte a Južnej Afrike.

 

 

napisali.sk/wikipedia/kariera

 

 

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách Koronavírus na Slovensku

-Napísali.sk-
01. 05. 2021


comments powered by Disqus