Dnes je 27.07.2021

V Medzinárodnej investičnej banke v Rusku z doby RVHP má podiel aj Slovensko

Staré priateľstvá nehrdzavejú, ale ktovie, či ani to, z dôb ekonomickej spolupráce socialistických krajín RVHP...

Slovensko i Česko drží podiel v moskovskej banke z dôb RVHP, kedy sme ešte boli spoločným štátom - Československom. Dnes je Česko v MIB druhým najväčším investorom. Do ich rozpočtu prídu z Moskvy milióny. Medzinárodná banka hospodárskej spolupráce pošle do Česka 73 miliónov korún. Ministerstvu financií sa podarilo v Moskve vyjednať, aby im vyplatili dividendu do štátneho rozpočtu. Napriek tomu Česi uvažujú o odchode z tejto inštitúcie. Skúmajú či sa im členstvo oplatí. Odísť môžu, ale zrušiť banku nie je jednoduché, musia súhlasiť všetky krajiny, ktoré sú v nej zainteresované a majú tam svoje podiely a akcie. V minulosti z tejto banky odišli Poliaci (v roku 2000) a tým sa vzdali nároku na akékoľvek vyplatenie podielu a dividend. Maďari odišli tiež, ale tí  sa chcú vrátiť späť. Momentálne je to v štádiu riešenia.

Námestník ministra financií v Česku Martin Pros povedal: „Navrhol som využiť časť rozdeleného a nevyužívaného zisku z minulých rokov a vyplatiť formou dividend a to sa presadilo.“ Niektorí akcionári mali strach, aby to banku nepoložilo a neohrozilo. MIB chce získať vyšší rating, aby si mohla požičiavať i na medzinárodných finančných trhoch a zdvihla kapitál až k miliarde eur do roku 2017. Peniaze chce použiť na financovanie podnikov v členských krajinách ako v Rusku, Česku, Bulharsku, Rumunsku, na Slovensku, Kube, vo Vietname i v Mongolsku.  

V dnešných dňoch je však v hre politika v Rusku, ale diplomatické rokovania vedené s Českom v tom nevidia problém, lebo EÚ zatiaľ nemieni postihnúť ruský finančný sektor. Z tohto má užitok hlavne banka z Česka, pretože ako druhý najsilnejší akcionár zvyšuje jej rating, povedala hovorkyňa Ministerstva zahraničných vecí Johana Grosmanová.

MIB poskytuje úvery za sedem až deväť percent, čo je veľmi drahé a využívajú to len ruské a mongolské firmy. Momentálne banka pomáha financovať jadrovú elektráreň v Mochovciach u nás. Česko nám poskytuje komponenty na jej dostavbu. Podiel, ktoré dostalo Slovensko od MIB predstavuje 20 miliónov eur.

Nabudúci týždeň bude zasadanie banky na Kube, v Havane a mieri tam aj námestník MF  Česka Martin Pros. Kto bude zastupovať Slovensko to nevieme. Pros povedal: „Zaujímať ma budú vzťahy medzi MIB a Medzinárodnou bankou pre hospodársku spoluprácu, pretože akcionári sú prakticky rovnakí a misia bude z každej krajiny bývalej RVHP podobná."  

MIB vydala na konci apríla prvý krát v histórii dlhopisy vo výške dvoch miliárd rubľov  (zhruba 1,1 miliardy českých korún). Emisia bola úspešná a záujem bol trikrát prevýšený o tieto dlhopisy, píše MIB na webových stránkach.

V apríli prišiel do Prahy miestopredseda bankovej rady MIB Denis Ivanov. Stretol sa aj s Martinom Prosem a ten povedal: "Verejnosť podľa mňa ani nevie, že má ČR podiel v banke, ktorá je z čias RVHP, z roku 1970. Sám som bol prekvapený, keď som sa to dozvedel."  

MIB sa spolieha na Česko, ako na druhého najsilnejšieho akcionára a má aj najvyšší úverový rating medzi členskými krajinami. Predajom dlhopisov sa navýšili zisky v banke o 100 miliónov eur, pre Česko to je 12,6 percent, čo je 346 miliónov českých korún.

O tom aký podiel vlastní Slovensko a ako spolupracuje s MIB, ktorými v poradí sme akcionármi, koľko máme dlhopisov a či sme získali aj my dividendy sme sa nedozvedeli. Vie o tom verejnosť na Slovensku?

 

-Martina-
11. 06. 2014


comments powered by Disqus