Dnes je 27.07.2021

Veľkonočná nedeľa na Slovensku, zaujímavé zvyky a tradície

Veriaci na Slovensku, ale aj vo svete dnes slávia Veľkonočnú nedeľu. Aj v tento deň sa dodržiavali mnohé tradície.

Veriaci na Slovensku, ale aj vo svete dnes slávia Veľkonočnú nedeľu, zmŕtvychvstanie Ježiša Krista. Zároveň si pripomínajú víťazné zavŕšenie Ježišovej vykupiteľskej úlohy a nádej na večný život, ktorú priniesol ľudstvu.

Aj v tento deň sa dodržiavali mnohé tradície. Na Veľkonočnú nedeľu založili dospievajúcim dievčatám po prvý raz na hlavu partu. Dievčatá pri prekročení prahu kostola prehodili cez seba peniaze, robili to pre šťastie. V tento deň sa nesmelo variť, dokonca sa nemohlo ani krájať nožom. Na takéto prípravy slúžila Biela Sobota.

Stolovanie bolo cez Veľkonočnú nedeľu slávnostné a svojou hojnosťou pripomínalo Štedrú večeru. Prvým chodom bolo vajíčko, ktoré gazda rozdelil medzi všetkých ľudí pri stole. Ako hlavný chod sa podávalo mäso z hydiny. Pri stole sa mal najesť každý do sýtosti, aby boli všetci sýti po celý rok.

Jedlo, ktoré bolo v košíku požehnané na svätej omši sa muselo skonzumovať tak, aby z neho nevyšlo nič nazmar. Ľudia verili, že je nutné zjesť aj omrvinky, aby nebola ohrozená úroda. Všetko čo sa neskonzumovalo sa hodilo do pece a spálilo. Časť omrviniek z požehnaného jedla sa dávala aj do siatín, prípadne ich dali sliepkam, aby lepšie niesli. Pre mládež bola v tento deň pripravená zábava.

 

 

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách Koronavírus na Slovensku

-Napísali.sk-
04. 04. 2021


comments powered by Disqus