Dnes je 27.07.2021

Veľkonočný pondelok na Slovensku má svoje tradície

V niektorých častiach Slovenska sa šibe, v niektorých oblieva a v niektorých častiach Slovenska si dievčatá užívajú oboje.

V niektorých častiach Slovenska sa šibe, v niektorých oblieva a v niektorých častiach Slovenska si dievčatá užívajú oboje. Veľkonočný pondelok je sviatkom pre všetkých mládencov, ktorí chodia po domoch, aby mohli dievčatá vyoblievať a vyšibať, v niektorých prípadoch navoňať vkusnou voňavkou.

Čerstvá studená voda sprevádzala ľudí počas celých veľkonočných sviatkov a ani veľkonočný pondelok nebol výnimka. Voda je symbolom zdravého života a dievčatá boli oblievané a šibané preto aby boli po celý rok zdravé a krásne. Išlo o magický úkon, ktorý bol rozšírený v tradičných roľníckych spoločenstvách, rozhodne nešlo o poníženie dievčaťa.

Keď boli dámy vyšibané a obliate svojich kúpačov pohostili a obdarovali. Aj maľované vajíčko má svoju symboliku. Je to symbol nového života, plodnosti a zároveň aj prejavom lásky. Kraslice dostávali mládenci na znak toho, že ich dievčatá nosia vo svojom srdci.

V niektorých oblastiach sa dievčatá v utorok po Veľkonočnom pondelku mládencom pomstili a oplatili im oblievačku. Väčšina tradícii je počas tohto dňa zachovaná už len na dedinách, no bola by obrovská škoda prísť o tento zvyk. Ženy, dievčatá, užite si oblievačku a šibačku a strpte rôzne druhy voňaviek, ktoré sa na vás v tento deň ocitnú. Chlapci chcú aby ste boli po celý rok zdravé :)

 

 

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách Koronavírus na Slovensku

-Napísali.sk-
05. 04. 2021


comments powered by Disqus