Dnes je 20.04.2021

Všetko dobré v novom roku, nerobme chyby minulosti

Slovensko dnes privítalo nový rok, no namiesto osláv by malo prísť zamyslenie, predovšetkým o tom kam sa Slovensko dostalo.

Slovensko privítalo nový rok. Niektorí s oslavami, niektorí skromne a nemajú dôvod oslavovať. Je to tak, dôvod na oslavy nie je, zásadný boj sme ešte zďaleka nevyhrali a vidíme, že situácia stále nie je dobrá. Napriek opatreniam, ktoré na Slovensku sú sa situáciu nedarí kontrolovať, no ešte včera došlo k sprísneniu opatrení podľa požiadaviek odborníkov. Tento článok by mal byť skôr o novoročných prianiach, ale zároveň je nutné ukázať to, čo robíme zle.

V novom roku prajem všetkým ľuďom, aby nerobili chyby z minulosti a to pomerne nedávnej minulosti, kedy sa situácia na Slovensku zvrhla. Nie len politici môžu za tento stav, ale aj my ľudia, ktorí sme stále tak oblbnutí nejakou pomyseľnou voľnosťou až zabúdame na opatrnosť. Naša voľnosť spôsobila problémy a na toto nesmieme zabúdať, nemôžeme to už viac robiť.

Vieme, že politici nastavili pomerne jasné pravidlá, ktoré sa ľuďom dodržiavať nechce. Ideálnosť situácie, kedy by väčšina ľudí dodržala väčšinu pravidiel nemáme a tak sa deje to, čo máme na Slovensku práve dnes. Je to aj chyba bežných ľudí, ktorí nepochopili a neuniesli to, že majú na sebe zodpovednosť. Zblaznení voľnosťou a obchádzaním opatrení sme si ohrozili celý systém. Sami sebe.

Keď niečo nie je dobre, nerob to. No vieme si to uvedomiť? Slovensku v novom roku želám mnoho uvedomenia, ktoré už dávno potrebujeme. Nie v situácii s politikou, ale medziľudské správanie má zásadné problémy. Nie sme najmúdrejší a musíme sa neraz podriadiť, teraz je práve tá situácia, kedy to musíme urobiť a jednoducho povedané byť zodpovední. Mnohí ani nevedia ako ovplyvňujú svojou nezodpovednosťou budúcnosť Slovenska a mnohým to je jedno.

V tomto prípade musel zakročiť prísnejšie štát a mal to urobiť už dávno. Stále robíme chyby z nedávnej minulosti, kedy sme situáciu prestali kontrolovať a nevieme sa z nich poučiť. To nám bola viac lyžovačka a iné vymoženosti dneška, než ľudia, lekári a zdravotné sestry, ktorí na lyžovačky ešte poriadne dlho ani len nepomyslia? Dobrovoľne a ochotne sa starajú o ľudí. Je to ich práca, ale sú to ľudia, ktorí obetovali už priveľa.

Na jar sme im tlieskali, dnes ich ničíme svojou nezodpovednosťou. Paradoxne ako sa mnohí na jar tvárili, že súcitia, dnes sa robí všetko naopak. Nesúcitíme, pozeráme na svoje záujmy a to je problém. V novom roku Slovensku, Slovákom a Slovenkám želám omnoho viac empatie, než sme dokázali prejaviť doteraz. Slovensko si ničíme sami, no vieme výrazne pomôcť k jeho záchrane.

Najviac želám celému Slovensku a aj svetu, aby táto situácia už skončila, zdravie, ktoré je spojené so šťastím a je tak veľmi nutné. Slovákom želám veľa empatie a uvedomenia, aby vedeli aj bez iných zhodnotiť situáciu. Želám, aby sme nerobili to, čo nám robí zle, aby sme pochopili aká je situácia a dokázali chápať to, ako ju sami vieme zlepšiť. Stačí sa nezblázniť z nejakej slobody. Všetkým želám všetko dobré v novom roku.

Čítajte aj:

Odborníkom by sme mali veriť viac

 

 

foto ilustračné

 

 

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách Koronavírus na Slovensku

-Miroslav Vavra-
01. 01. 2021


comments powered by Disqus