Dnes je 27.07.2021

Zaujimavosti o Eurovoľbách

Máme zvolených poslancov do EP, zmení sa niečo k lepšiemu?

Na Slovensku prebiehali voľby do EP v sobotu. Voliči neprejavovali záujem o voľby a tak volebné miestnosti boli často prázdne. Sedeli tam iba členovia komisie, ktorý márne čakali na voliča. Prečo dopadli tieto voľby tak katastrofálne?  Celkový počet voličov na Slovensku, ktorí prišli k volebným urnám bolo 576 437, ale platných volebných lístkov bolo 560 603 čo je 13, 05 percentná účasť voličov.

V centre mesta sme spravili anketu o tom či sa Slováci zúčastnia volieb, alebo ich odignorujú a prečo. Odpovede boli rôzne.

Milan 37: Mňa voľby do EP neoslovili sú tu iné dôležitejšie veci, ktoré musím denne riešiť a nik mi s tým nepomôže. Mám rodinu deti a denne bojujem s existenčnými problémami. Naša sociálna politika je na takej katastrofálnej úrovni, že by tu určite neprežil žiadny človek, ktorý žije v západnej Európe, ale ani žiaden Grék. Tí ani netušia, že biednejší Slováci ich musia podporovať, aby oni mali vyššie platy a aj dôchodky ako my tu na Slovensku a to majú najmenej tri krát vyššie. Voliť nejdem!

Ema 28: Vôbec sa nezaujímam sa o politiku. Ktokoľvek bude sedieť v EP tak nikomu sa nepodarí vyriešiť to, aby sa nám zvýšili platy a dôchodky na úroveň aspoň Grécka. Pokiaľ bude naša životná úroveň patriaca k najhorším v EÚ k urnám ma nik nedostane.

Mirka 40: Voliť som bola, ale neočakávam nejaké zmeny pre nás Slovákov. Slovensko preberá tri štvrtiny zákonov schválených v EP. Napriek tomu zmeny k lepšiemu nepociťujeme všetci Slováci.

Katarína 57: Dnes voliť nepôjdem, nikomu nedoprajem taký plat aký majú v EP. Ja tu živorím s biednym dôchodkom a im sa sypú eurá z každej strany. Videla som ako to vyzerá v EP. Lavice sú viac prázdne, poslanci diskutujú po chodbách, alebo sa vôbec nedostavia na zasadnutie. Mal by sa tam najprv spraviť poriadok, ale to sa im určite nepodarí.

Vlado 45: Voliť som nebol a nevidím dôvod prečo by som mal. Nech sa bije o kreslo kto chce a s kým chce je to jedno či je tam Boris, alebo Anna vždy to dopadne zle pre nás Slovákov. Myslím si, že vzhľadom k tomu, že u nás sú tak nízke platy, naše minimálne platy sú snáď protizákonné a EP sa aj napriek tomu nič proti tomu nerobí.

Voľby do európskeho parlamentu na Slovensku dopadli takto:

Smer-SD získal 24,09 percenta. Bude mať štyroch poslancov a to je: Maroš Šefčovič, Monika Flašíková Beňová, Boris Zala, Vladimír Maňka.  

KDH má 13,21 percenta, obsadí dva mandáty a to Anna Záborská a Miroslav Mikolášik.

SDKÚ-DS so 7,75 percenta, tiež tak získala dva mandáty pre Ivana Štefanca a Eduarda Kukana.

OĽaNO so 7,46 percentami hlasov získalo jeden mandát, ktorý získal Branislav Škripek.

Strany NOVA (6,83 percenta) Jana Žitňanská, SaS (6,66 percenta) Richard Sulík, SMK (6,53 percenta) Pál CSáky a Most-Híd (5,83 percenta)  získal József Nagy.    

Čo by sme mali vedieť:  

Všetci europoslanci dostanú rovnaký plat, ten sa zjednotil v roku 2009. Predtým sa výška platu odvíjala od platu poslanca národného parlamentu. Platové zrovnoprávnenie nastalo z dôvodu, že nie je správne, aby poslanci, ktorí vykonávajú rovnakú prácu, mali rozdielnu mzdu.

Mesačný plat poslanca pred zdanením je 6 200 eur. Plat je vypočítaný ako 38,5 % základného platu sudcu Európskeho súdneho dvora. Europoslancom sa vyplácajú náhrady kancelárie v členskom štáte, telefón, počítač. K platu dostanú ďalších 4 299 eur mesačne.

Cestovné náklady sa preplácajú podľa skutočných výdavkov vo výške 304 eur na deň, z čoho si europoslanci majú platiť aj ubytovanie a stravu. Tento príspevok je podmienený účasťou na hlasovaní.

Zvlášť sú vyčlenené peniaze na asistentov - do výšky 21 209 eur mesačne. Štvrtina tohto rozpočtu môže byť použitá napríklad na expertné štúdie.

Poslanec EP má nárok na starobný dôchodok vo výške závislej od počtu rokov, ktoré vykonával mandát.

-Martina-
26. 05. 2014


comments powered by Disqus